2021, yalnızca bir filmin formülünün başarılı işlemesiyle, John Wick aksiyon tarzı film klonlarının bir bolluğuna başkanlık etti. İlk olarak 2014’te piyasaya sürülen John Wick, cesur dövüş sahneleri ve küstah dünya inşası ile başrolde Keanu Reeves’in rol aldığı bol aksiyonlu bir yapımdı. Belki de John Wick’in aksiyon filmlerinin çok kötü durumda olduğu bir yılda gelişi bu başarıyı beraberinde getirmiş olabilir.

Taklit, hesaba katıldığında kötü bir şeydir ve 2021, birçok John Wick klonunun gün ışığına çıktığı bir yıl oldu. Netflix, 2021 yazında Xtreme, Gunpowder Milkshake, Sweet Girl ve şimdi Kate’i yayınlayarak aksiyon film bolluğuna katkıda bulunuyor gibi gözüküyor. Ancak bunlar örneklerden sadece bazıları.

John Wick evreninin başarısı, son yedi yıldaki “intikam” kelimesinin aksiyon türünü büyük ölçüde değiştirdi ve her stüdyo yeni bir John Wick filmi oluşturmak için kolları sıvadı. Bu, özellikle tehlikeli karakterlerin haksızlığa uğradığı, intikam ve kan dökülmesine neden olan yapımları üreten Netflix için geçerlidir. John Wick’in planı yüzeysel düzeyde basit olsa da, Chad Stahelski’nin içsel dünya inşası, hikayenin modern aksiyon filmlerinde sıklıkla zorunlu bir gösteri olan şiddetin ötesinde gelişmesine izin veriyor. Bir diğer mesele ise uzun süreli aksiyon filmlerinin genellikle duygusal maddeden yoksun olması, John Wick’in ağır duygulara sahip bir aksiyon filmi olması sektöre yeni bir tat vermiş olabilir.

SONRAKİ:

JOHN WİCK 4. BÖLÜM: ÇIKIŞ TARİHİ, OYUNCULAR VE FİLM HAKKINDA BİLDİĞİMİZ HERŞEY