2022’de vizyona girecek olan büyük bütçeli bilim kurgu filmlerinin neredeyse tümü devam filmlerinden oluşuyor ve günümüzün sinema dünyasında bu tür için çığ gibi büyüyen bir soruna katkıda bulunuyor. Yaklaşan listede her zaman bildiğimiz Marvel film serisi, uzun zamandır beklenen Avatar 2 ve Jurassic World: Dominion gibi popüler yapımların devamı yer alıyor. Bilimkurgu, insan potansiyelinin sınırlarını zorlayan süper kahraman türünden çeşitli filmlere kadar ilerledi, ancak uzun süredir yeni içeriklerin gelmemesi ufuktaki sorunlara işaret ediyor olabilir mi?

Bilim Kurgu türü, 2022’de yenilik yapma kabiliyetine zarar verecek şekilde mevcut özelliklerini yamyamlaştırdığı için kritik bir nokta ile karşı karşıya. Yerleşik büyük serilerin gişe hasılatı tartışılmaz, ancak bilimkurgu orijinal fikirlerle gelişen bir tür. İzleyiciler, bir adamın Superman filminde uçabileceğine inanarak veya dinozorların Jurassic Park’ta sahneye çıkmalarını hayranlıkla izleyerek filmlerde akıllarının uçup gitmesinden hoşlanır. Bilimkurgu türü hayal gücünün sınırlarını zorlamak, izleyicileri fantastik dünyalara götürmek ve fütüristik teknoloji medeniyetlerine tanıklık etmekle ilgilidir.

Ne yazık ki 2022’nin yaklaşan bilim kurgu filmleri seyircinin ilgi çarkını döndürmek ve türün genişlemesi sağlamak için yeteri kadar içerik barındırmıyor. James Cameron’ın Avatar’ı, Spielberg’in Jurassic Park’ı ve George Lucas’ın Star Wars’ı gibi zamani riskli yapımlar türe ayak uydurmayı başardı ancak artık çoğu aynı hikayeleri biraz farklı türlerde ortaya koyuyor ve bunun sonucunda sektörde eksiklik hissedilmeye başlanıyor.

Koronavirüs ise aynı zamanda bu sorunu kötüleştirmeye devam etti, ABD gişesi 2019’a göre %60 düştü. İzleyiciler sağlıklarını ve paralarını riske atmaya daha az istekliydi, bu da onları hayal kırıklığına uğratabilecek yeni denemelerden uzaklaştırdı. Zor ve stresli bir zamanda nostalji ve bilinmişlik içeren yapımlar gişeye hükmetmeye başladı.

Kısacası Bilimkurgu türü kendi başarısının kurbanı oldu. Normal ve mümkün olanın kabul edilen yapısını yeni ve büyüleyici şekillere sokmayı hedefleyen tür, o zamandan beri kendi kanıtlanmış formüllerine dayandı ve yeniliğe kapandı. Umuyoruz ki 2023 yılı yeni seriler oluşturabilecek potansiyel yapımların başında gelir ve bu uzun bekleyiş artık sonlanır.