Bu yıl bir dizi yeni film geliyor ve 2022’nin en çok beklenen bilim kurgu filmleri yılın en büyük yapımları arasında. 2021, Dune’dan Matrix Resurrections’a kadar türlü türlü bilim kurgu içerikleri barındırıyordu. Ancak her yeni yapım o kadar da iyi sonuç vermedi.

2022’nin en çok beklenen bilim kurgu filmleri arasında uzun zamandır beklenen bir James Cameron devam filmi, bir felaket filmi, bir aile klasiği gibi çeşitli yapımlar yer alıyor. İşte filmlerin bazılarının listesi:

Jurassic World: Dominion (10 Haziran)

Jurassic World’ün ilk yönetmeni Colin Trevorrow’un yönetmen koltuğuna geri dönmesi, Jurassic World: Dominion’ın film üçlemesini tatmin edici bir şekilde bitirebilmesi anlamına geliyor. Oyuncu kadrosuda Jurassic World: Dominion için iyiye işaret ediyor. Trevorrow’un devam filminin hem Fallen Kingdom’ın kötü hikayesini hem de Neill ve Dern’in mevcut karakterlerini iyileştirip iyileştiremeyeceğini yalnızca zaman gösterecek, ancak Jurassic World: Dominion kesinlikle yılın en çok beklenen filmlerinden biri.

Doctor Strange In The Multiverse Of Madness (6 Mayıs)

İlk bakışta Doctor Strange In The Multiverse of Madness filmi basit bir devam yapımı olarak görülüyor. Ancak Tobey Maguire’ın Spider-man’inin MCU’ya gelişini çevreleyen sonsuz heyecanın ardından, orijinal Spider-man üçlemesinin yönetmeni Sam Raimi’nin en çok beklenen devam filmiyle çıkacağı haberi, dört gözle bekleyen hayranlar için heyecan verici bir haber olmalı. Doctor Strange’in devamının Marvel’in ilk belirsiz korku filmi olacağı düşünülüyor.

Lightyear (17 Haziran)

Yönetmen Angus MacClane, Toy Story’nin ikonik uzay adamı Buzz Lightyear’ın başlangıç ​​hikayesi Lightyear ile solo çıkışını yapacak. Chris Evans, Taika Waititi’nin de dahil olduğu bir seslendirme kadrosuna liderlik ederek karakteri canlandıracak. Filmle ilgili fazla bir şey bilinmiyor, ancak çoğu bilimkurgu hayranı ve aile filmi sever kişilerin beğeneceği kesin.

Spider-Man: Across The Spider-Verse (7 Ekim)

Spider-Man’in uzun zamandır beklenen animasyon film devamı bu yıl sinemalarda olacak. Oscar Isaac, Shameik Moore ve Jake Johnson tarafından canlandırılan itibari kahramanın birden fazla versiyonu filmde yer alacak. Ayrıca hızlı temposu ve renkli yaratıcılığıyla animasyonun en iyilerinden biri olacağı düşünülüyor.

Her Şey Her Yerde Aynı Anda (25 Mart)

“Her Şey Her Yerde Aynı Anda” bir süper kahraman filmi olmasa da gelecek vaat eden türün gerçeği çarpıtan öncülü. Film, Yeoh’un karakterinin aynı anda çeşitli evrenlerde var olduğunu anlatacak. Yapım, heyecan verici bir kült aksiyon serisi olma potansiyeline sahip ve ilk fragmana göre bazı çarpıcı aksiyon sahneleri oldukça iyi görünüyor.

Avatar 2 (16 Aralık)

Avatar 2, bu kadar uzun bir bekleyişin ardından 2022’nin en çok beklenen bilim kurgu filmlerinden biri olarak damgalanmayı muhtemelen kaçıramazdı. James Cameron’ın yönettiği orijinal Avatar, 3D teknolojisiyle zamani teknolojilerini güzel değerlendirdi, ancak başarısı bundan çok daha fazlasıydı. Yaratılan dünya sürükleyiciydi ve bazı hikaye sorunları olsa bile karakterler ilgi çekiciydi. Avatar 2 orijinal karakterleri geri getirirken uzaylı dünyaları ve Dünya ile olan çatışmayı genişleterek ana hikayesindeki eksikliklerini giderecek.