MGM’nin tüm film stüdyolarını satma arzusuyla ilgili raporlar e-ticaret devi Amazon’un akış hizmeti Prime Video’daki içeriklerini artırmak için kalıplı stüdyoların geniş film ve dizi haklarının kataloğunu satın almak için erken bir talip olarak ortaya çıkmasıyla 2020’nin sonlarında başladı. Amazon bir yıl önce neredeyse asırlık stüdyoyu satın almayı kabul etti ve iki taraf o zamandan beri bir anlaşmayı yapılandırmak için çalışıyordu.

Birçok potansiyel alıcı, stüdyonun yüksek fiyat etiketine karşın geri adım atsada Amazon, satın alma konusunda açıkça muazzam bir değer biçti. Orijinal beş büyük Hollywood stüdyosundan biri olan MGM, 1924 yılına kadar uzanan devasa bir film ve dizi kataloğuna sahip. Bu, James Bond ve Rocky gibi kazançlı serilerin yanı sıra Gone with the Wind ve The Wizard of gibi klasik filmleride içeriyor.

Geçtiğimiz gün Deadline, Amazon’un MGM’yi ve tüm film haklarını satın almak için resmi olarak 8,5 milyar dolarlık bir anlaşmayı tamamladığını bildirdi. İşin sonunda stüdyo, Amazon Studios ve Prime Video ile birleşecek ancak anlaşma henüz yeni tamamlandığı için birleşmenin tam yapısı hakkında hiçbir ayrıntı yok. Amazon’dan bir temsilci, MGM’nin halihazırda devam eden proje listesinde herhangi bir değişiklik öngörmediklerini ve tüm MGM içeriklerini Prime Video’ya özel yapmayı planlamadıklarını açıkladı.

Amazon temsilcisi ayrıca “Bond serisinde bir değişiklik yapma planı olmadıklarını” da bildirdi. Amazon’un MGM’nin belki de en değerli ve prestijli içeriği olan James Bond’u satın alması anlaşmanın en dikkat çekici yönlerinden biriydi.

E-Ticaret devinin bu hamlesi muhtemelen yeni vizyona girecek olan James Bond ve Creed gibi serileri satın almanın dışında, MGM’nin geniş kütüphanesiyle platformunu destekleme girişimi olarak görülebilir. Geniş bir klasik film kataloğu dışında halihazırda birçok dizide hazırda bulunmakta. Amazon-MGM dönemi daha yeni başladığından şirketin bu yapımların çoğuyla ne yapmayı planladığı hala belirsiz ve yakın gelecekte nelerin olacağı bilinmiyor.