Andrew Garfield, The Amazing Spider-Man ve The Amazing Spider-Man 2’de ünlü olarak Örümcek-Adam/Peter Parker’ı canlandırdı ve diğer filmlerde çeşitli karakterleri canlandırdı. Şimdi saymaya başlasak bu liste uzar da gider ancak bugünkü konumuz Andrew Garfield’ın Joker’i oynama olasılığı.

Joker, Batman’in en popüler baş düşmanıdır ve yıllar boyunca birçok oyuncu tarafından canlandırılmıştır. İlk canlı görüntüsü Cesar Romero’nun oynadığı 1966 Batman dizisindeydi. Jack Nicholson, 1989’da Tim Burton’ın Batman’inde meşhur ancak daha karanlık bir versiyonunu yarattı. Daha sonrasında aktör Heath Ledger, Christopher Nolan’ın The Dark Knight filmindeki Joker rolüyle Oscar kazandı. Jared Leto ise David Ayer’in Suicide Squad’da ki karakteriyle bir çatlak verdi ancak Joaquin Phoenix, yönetmen Todd Phillips’in yardımıyla 2019’da Oscar ödülünü almayı başardı.

Garfield, yeni sohbet tarzı videoda kendisine yöneltilen Joker rolüne yakışabilirsin cümlesinin üzerine yeni oluşabilecek Joker’i oynama olasılığı hakkında konuştu. Videoda açıkça isteksizdi, önceki aktörler tarafından yaratılan mirasın onun kişiliğiyle uyuşmayacağını ikna etmek için fazlasıyla yeterli olduğunu açıkladı. Garfield şunları söyledi:

Hayır hayır, yanlarına bile yaklaşamam ben. Ama bunun mümkün olduğunu düşünmen çok hoş, Heath Ledger’ın yaptıklarından, Jack Nicholson’ın yaptıklarından ve tabii ki Joaquin Phoenix’in dahice canlandırması bunlar çok iyi, ancak bunları yapabileceğimi sanmıyorum.”

Joker’i oynamak işin sonunda nasıl sonuçlanacağına bağlı olarak ya bir hediye ya da başarısızlık gibi görünebilir. Bir aktör için palyaço gibi giyinen, bir başkası için dahi bir psikopatın karmaşık, manyak bir rolü olabilir. Öte yandan rolü üstlenmek daha önce gelenlerle karşılaştırılmak anlamına gelir ve zor olabilecek bir baskı, beklenti düzeyine yol açar. Kısacası Garfield’ın böylesine riskli ve zor bir rolü üstlenmek istememesi anlaşılabilir durum.