Angelina Jolie, Eternals’ın uluslararası tiyatro yasağı hakkında konuştu ve bazı ülkelerde bu durumun yaşanmasını “cahillik” olarak nitelendirdi. COVID-19 salgını nedeniyle çeşitli gecikmelerden sonra, MCU’nun 4. Aşamasındaki üçüncü film nihayet sinemalarda gösterime giriyor. Eternals, benzersiz çeşitlilikte bir oyuncu kadrosu tarafından canlandırılan MCU’ya bir sürü yeni süper kahraman eklemekle kalmıyor, aynı zamanda temsil açısından da önemli adımlar atıyor. Film, MCU’nun Phastos’taki ilk açık eşcinsel süper kahramanı ile birlikte yoluna devam ediyor.

Eternals, Geçen ay Los Angeles’ta gerçekleşen dünya prömiyerinden bu yana belki de MCU’nun şimdiye kadarki en bölücü filmi olduğunu kanıtladı. Eleştirmenler filmin çeşitliliğini evrensel olarak övüyor olsa da, birçoğu hala film hakkında kötü eleştirel yorumlar yapmakta. Bilet satışları Eternals’ın Marvel için bir başka ticari başarı olacağını gösterirken, filmin Suudi Arabistan, Kuveyt ve Katar’da eşcinsel karakterleri içermesi nedeniyle yasaklandığı bildirildiğinde önüne bir engel daha atıldı.

Filmin başrol oyuncularından biri olan, güçlü savaşçı Thena’yı oynayan Angelina Jolie, Marvel’in son destanının birkaç ülkede yasaklanmasına tepki gösteriyor. Bir basın toplantısı sırasında Jolie, filmi izleyemeyecek olan uluslararası izleyiciler için ” üzgün ” olduğunu ve belirli sahneleri kesmeyi reddettiği için Marvel ile ” gurur duyduğunu ” söyledi. Jolie, eşcinselliği tasvir ettiği için filme karşı çıkan herkesin ” cahil ” olduğunu da sözlerine ekledi. Dedikleri tam olarak şöyle:

Filmi İzleyemeyen izleyiciler için üzgünüm ve o sahneleri kesmeyi reddettiği için Marvel ile gurur duyuyorum. Phastos’un sahip olduğu aileyi, bu ilişkinin ve o sevginin güzelliğini hala göremeyen insanların olduğu bir dünyada nasıl yaşadığımızı hala anlamıyorum. Buna nasıl kızılır, tehdit edilir, onaylanmaz anlamıyorum, bu cahillik.

Eternals filminde açıkça bir eşcinsel evlilik gösterilmektedir. Hatta ikisi bir noktada ekranda birlikte bir öpücük paylaşıyor. Çiftin ayrıca Esai Daniel Cross’un canlandırdığı Jack adında bir oğlu var. Hollywood’un ise sansürle ilgili farklı kurallara sahip ülkelere uyum sağlamak için filmlerden belirli sahneleri kaldırması alışılmadık bir durum değil. Örneğin Bohemian Rhapsody, filmi Çin’de gösterime uygun hale getirmek için ünlü Freddie Mercury’nin eşcinselliğine yapılan göndermeleri kaldırdı. Marvel ise şimdilik kararında sağlam bir duruş sergiliyor gibi gözüküyor.