Orijinal Avatar filminin merakla beklenen devamı olan Avatar 2, Avengers: Endgame’den daha büyük bir gezegenler arası savaş kuruyor olabilir. İlk film Dünya’nın doğal kaynaklarını tükenmiş olarak tanımlandı. Bu, filmin insan karakterlerinin kıyamet sonrası veya en azından hayatta kalma mücadelesi veren bir Dünya’ya geri dönebilecekleri anlamına geliyor.

Bu savaş insan yaşamının büyük kaybıyla başa çıkmak için mücadele eden Avengers: Endgame’de görülen Dünya’ya oldukça benzer olacaktır. Avengers ve Thanos arasında devam eden büyük çatışma, devasa gezegenler arası savaşlar türünde çıtayı yükselten bir yapım oldu, kısacası Avatar 2’nin konusu benzer ölçekte benzer şeyler yapmaya çalışıyor gibi görünüyor.

Avatar 2’deki karakterler Dünya ve Pandora arasında seyahat ederse veya Dünya’da kalan birkaç insan hayatta kalma mücadelesini Pandora’ya getirirse, gerçekleşecek çatışma Endgame’inki kadar dramatik ve kapsamlı olabilir.

Filmin konusu, Sully ve ailesinin Pandora’nın yeni bölgelerini keşfedeceğini gösterdiğinden, gerçekleşecek çatışmanın arka planının daha dramatik olması muhtemeldir. Avatar devam filmlerinin ilki gelecek yıl vizyona girecek ve üçüncü film için çekimler devam ediyor, Cameron ve ekibi serinin devam eden gelişimine büyük yatırım yapıyor. Devam filmlerinin konularına dair ipuçları düşmeye devam ettikçe sonraki her filmin ölçeği giderek büyüyor ve Endgame’in elde ettiği başarı-ölçek için çabalıyor gibi görünüyor.