Joe ve Anthony Russo tarafından yönetilen 2019 Marvel Studios filmi, uzun bir süre boyunca devam eden Infinity Saga’nın sonunu getiren nitelikte bir yapım oldu. Üç saatin biraz üzerindeki süresiyle bugüne kadarki en uzun MCU filmi olmaya devam eden yapım, MCU’nun dört bir yanından kahramanları bir araya getiren destansı bir üçüncü perde savaşını içeriyor. Film yine de kurgu odası katında kalan bir dizi sahneye sahipti ve bugün onların arasına bir yenisi eklendi.

Avengers: Endgame’in son aksiyon sahnesi çok büyüktü. Thanos ve onun birçok kölesi ile savaşı gösteren seri neredeyse tüm aktif kahramanları içeriyordu. Ayrıca, Steve Rogers’ın sonunda Mjölnir’i kaldırmasından Tony Stark’ın Spider-Man ile yeniden bir araya gelmesine kadar birçok unutulmaz karakter anına sahipti. Bununla birlikte Marvel tarafından Disney+ hizmetinde yakın zamanda yayınlanan bir klipte görülebilen bir hendek toplantısı da dahil olmak üzere, filmden kesilen birkaç sekans da vardı. Sahnede Cap, Spider-Man, Thor, Black Panther ve Valkyrie de dahil olmak üzere Thanos’un ordusuna bir saldırı planlayan birkaç kahraman yer alıyor. Silinen sahne:

Russo kardeşlere göre bu özel Avengers: Endgame sahnesi filmin ilerlemesini yavaşlattığı için kesildi. Beş yıl önce Thanos’un Snap’inden ölen kahramanların geri dönüşünün ardından, tüm film aksiyon doluydu. Bazı karakterler arkada boş boş dururken tüm bu konuşmalar filmi çıkmaza sokabilirdi. Bu yüzden tüm bu karakterleri siperde mahsur bırakmak ve çıkarılmış Sonsuzluk Eldiveni’ni Çılgın Titan’dan uzaklaştırmak için bir sonraki hamlelerini tartışmak bir zevk olsa da, yapımcılar sahneden kurtulmaya karar verdiler. Bu videoda görüldüğü gibi sahnenin VFX çalışması tamamlamamış, bu da onu erkenden hurdaya çıkarmayı seçtiklerini gösteriyor.

Genel olarak Russo kardeşler çoğu silinen sahneyi kesmelerinin ardında kendilerini haklı çıkardılar. Sekansların çoğu ne kadar ilginç olursa olsun, ya filmi yavaşlattılar ya da zaten uzun olan süresine süre ekleyerek Marvel filminin hikayesine hizmet etmediler. Ancak yine de tüm bu ikonik MCU oyuncularını bu silinmiş hendek anında bir arada görmek büyüleyici ve Avengers: Endgame’i bu kadar eğlenceli yapan iyi işlenmiş topluluk sahnelerinin bir örneği olduğununda göstergesi.