Avengers: Endgame’in son savaş sahnesi sinema tarihinin en büyük karşılaşmalarından biri olarak görülüyordu. Yüzlerce hatta binlerce karakter Thanos’un ordusuna karşı bir savaşa katıldı, ancak filmin çıkışının üzerinden yıllar geçmesine rağmen hayranlar hala merak edilen soruları araştırıyor ve teoriler üretmeye çalışıyor.

Tüm karakterlerin koşuşturmaya başladığı bu sahnede Spider-Man’in havada süzülmesi birçok kişinin ağlarını nereye attığını sormasına neden oldu. Hatta farklı farklı teoriler üretildi, bunlardan hangisi gerçeğe en yakın bilmiyoruz ama yazımızın sonunda bir sonuca varma ihtimalimiz yüksek.

Yukarıdaki sahnede görüldüğü gibi karakterimiz havada sallanıyor, sorun şu ki etrafında hiçbir şey yok. Arkasında gemiler var ancak önünde tutunabileceği pek bir şey yok. Hayranların oluşturduğu popüler bir görsel ise bir nevi merakları gideriyor:

Böyle bir sahneyi görmek heyecan verici olabilirdi, biz yine de görmeden varsayım yaparak ilerliyoruz.

Bir diğer teori atmosfere tutunan ağlar. Çizgi romanlarda var olduğunu bildiğimiz hatta Stark teknolojisiyle daha mümkün kılınan bir şey. Bu teoriyi mantıksız yapan olay ise bu denli heyecanlandırıcı bir teknolojinin filmde bahsedilmemesi veya tekrar tekrar kullanılmaması. Peter böyle bir teknolojiden haberdar olsaydı savaş sırasında birçok kez kendini kurtarabilirdi. Bu yüzden bu teoriyi sadece gerçekleşmesi zor bir ihtimal olduğu için ekledik.

Örümcek Adama Dikkat!

Savaş sahnesinin ilerleyen saniyelerinde Örümcek Adam’ın savaşa dahil edilmesini sağlayan şey gerçekten Ant-Man’in elleri, ancak son bir atışını gerçekleştirdiği sırada sahne kesiliyor, yeni bir sekansa geçiliyor. İlk gösterilen teori kulağa daha yatkın geliyor olabilir fakat oluşan birkaç saniyelik görüntü bir hata olsa bile, Russo Kardeşlerin bu denli büyük bir orduyu yönetmesi hala takdiri hak ediyor. Kısacası karışık sahneleri detayına girecek kadar inceleyen hayranlar var olduğu sürece bu teorilerin ardı arkası kesilmeyecek gibi duruyor.

Yazımızın sonuna geldiğimizde belki de birçok kişinin bakmayı unuttuğu bir yöntemi söylemek istiyoruz. IMAX film formatı bizim için daha geniş bir açı sunuyor ve oluşturulan teorileri çürütüyor, yine de bu kadar derin düşünmek yerine rastgele bir yere tutunduğunu varsaymak artık en mantıklı teori denilebilir.