Marvel’ın Avengers serisi, birinci sınıf oyunculardan ve tüm zamanların en yüksek hasılat yapan filmlerinden bazılarına sahip olmakla övünüyor, ancak orijinal kadroda yer alan altı yıldızın her biri ne kadar kazandı? Robert Downey Jr’ın Iron Man’inden Scarlett Johansson’ın Black Widow’una kadar, MCU’nun yıldızlarla dolu ikonik kahramanlar ekibi önemli bir maaş derecesi olmadan yıldızlığa yükselmedi ve bu tutarların adil olup olmadığı hala günümüzde bile tartışılıyor.

Dört Avengers filmi de tüm zamanların en yüksek hasılat yapan ilk 15 filmi arasında yer alıyor ve 2019’daki Avengers: Endgame sıralamada 2. numarada bulunuyor. Şimdiye kadar yaratılmış en kazançlı film serisi olan Avengers filmleri oyuncularına, özellikle de orijinal ekibine önemli ölçüde kazançlar bahşetti. İşte altı orijinal Avengers oyuncusunun her birinin dört Avengers filminden ne kadar kazandığı.

Robert Downey Jr.

Bir MCU filminde rol alan ilk Avengers oyuncusu Robert Downey Jr., 11 yıllık Tony Stark rolüne 2008’in Iron Man filminde 500.000 dolar kazanarak başladı. Iron Man 2’nin yayınlanmasından iki yıl sonra Avengers’ta rol aldı ve 10 milyon dolar kazandı, hemen ardından filmin başarısı sayesinde bu tutar 50 milyon dolara ulaştı. Aktör, Age of Ultron için 80 milyon dolarlık bir ödeme aldı ve 2018’deki Infinity War maaşının 75 milyon doları aştığı bildirildi. Aynı tutar Endgame’deki son MCU görünümü için de geçerliydi. Ayrıca Forbes’a göre Marvel Iron Man oyuncusu Downey Jr. ek olarak filmin kârının %8’ini vererek kazancını büyük ölçüde garantiledi. Tony Stark’ın Endgame’deki ölümü kuşkusuz MCU’nun en unutulmaz anlarından biriydi ve Downey Jr’ın 11 yıllık Iron Man görevini sona erdirdi.

Scarlett Johansson

Scarlett Johansson’ın Black Widow’u namı diğer Natasha Romanoff ilk olarak 2010’da kendisine 400.000 dolar kazandıran Iron Man 2’de göründü. Ardından 2012’deki Avengers’da görünümü Johansson’ın tavan rolü için önemli bir maaş artışını temsil etti. Belirli bir rakam kamuoyuna açıklanmamış olsa da, Johansson’ın bir sonraki filmlerinde 7 rakamlı tutarların altında düşmediği belirtiliyor. Johansson, Infinity War ve Endgame için peşin olarak 15 milyon dolar kazandı, ancak son Avengers filminin gişesine göre toplamda yaklaşık 35 milyon dolar kazandığı bildirildi. Natasha’nın Endgame’deki fedakar ölümü ve uzun zamandır beklenen Black Widow solo filminin 2021’de vizyona girmesiyle Johansson’ın MCU görünümü geçtiğimiz yıl sona ermişti.

Chris Evans

En ikonik Marvel süper kahramanlarından biri olan Chris Evans’ın Kaptan Amerika’sı, 2011’de Kaptan Amerika: İlk Yenilmez’de çıkış yaptı ve kendisine sadece 300.000 dolar ödendi. Oyuncu, bir yıl sonra Avengers’ın en önemli parçalarından biri olarak daha yüksek bir maaş aldı ve toplam kazancı 3 milyon dolar civarındaydı. Evans’ın maaşı 15 milyon dolarla Age of Ultron’da daha da yükseldi. 2018’deki Infinity War filmi Evans’ın Endgame için 20 milyon dolarlık kazancına karşın 15 milyon dolarlık maaşını koruduğunu gösterdi.

Chris Hemsworth

Chris Hemsworth, bir yıl önceki ilk solo filminin ardından 2012’nin Avengers’ında Thor olarak ikinci kez yer aldı. Dünyanın En Kudretli Kahramanlarının ilk gösterimi sırasında Hemsworth yaklaşık 3 milyon dolar kazandı. Bu 2011’in Thor’u için kendisine ödenen 150.000 dolardan sonra önemli bir yükseltme. Age of Ultron filmi Hemsorth’un maaşının kabaca 5 milyon dolara yükseldiğini gösterdi. Thor oyuncusu daha sonra Infinity War ve Endgame için 15’er milyon dolar ödeme aldı.

Jeremy Renner

Jeremy Renner, MCU’daki ilk görünümünü 2012’nin Avengers’ında Hawkeye olarak yaptı. Ekip arkadaşlarının çoğu gibi oda 3 milyon dolar aldı. Devam filmi Age of Ultron için yaklaşık 6 milyon dolar kazandı. Clint Barton olarak da bilinen yetenekli okçu Infinity War’da yer almadı. Ardından 2019’un Endgame’inde MCU’ya geri döndü ve 15 milyon dolarlık bir maaş çeki aldı. Renner ve Hailee Steinfeld’in başrollerini paylaştığı son Disney+ dizisi Hawkeye bolca övgü toplamış olsa da Renner’ın MCU geleceği bundan sonra belirsiz.

Mark Ruffalo

Edward Norton, 2008’deki The Incredible Hulk’ta yeşil devi oynadıktan sonra Mark Ruffalo, Bruce Banner’ın 2012’deki Avengers’ta bir sonraki görünümü için rolü üstlendi. Mark Ruffalo günün sonunda Age of Ultron için 3 milyon dolar ödeme aldı. Infinity War için kendisine 6 milyon dolar ödendiği bildirildi ve böylece kazancını ikiye katladı. Ruffalo’nun Endgame maaşı resmi olarak açıklanmadı, ancak 15 milyon dolar aralığında kazanan Evans, Hemsworth ve Renner’a benzer bir miktar kazanmış olması muhtemel. Ruffalo hiçbir zaman solo bir filmde yer almadı ve yeşil mutantı tekrar canlandırıp canlandırmayacağı belli değil.