Kevin Feige, Avengers: The Kang Dynasty ve Avengers: Secret Wars’ın 2025 yılındaki ikili çıkışı dahil olmak üzere, Çoklu Evren Destanı listesinin çoğunu ortaya çıkardı ve Marvel Sinematik Evreninin geleceği şimdilik oldukça netleşti. Multiverse Saga ve Aşama 6 için içerik çıkış tarihlerinin bir kısmı duyuruldu. Ana kötü karakter Kang ile savaşmak için hangi karakterlerin görüneceği konusunda spekülasyonlar artacak olsa da, Avengers: Secret Wars’ı kimin yöneteceği hala bilinmiyor.

Marvel Studios daha önce sadece üç kişiye Avengers filmlerini yönetme fırsatı verdi. İlki olan Joss Whedon, The Avengers’ı yönetmek için 1. Aşamada MCU’ya katıldı. Filmin muazzam başarısı, yönetmenin başka bir finansal başarı olan Avengers: Age of Ultron için dönüşü anlamına geliyordu. İki harika Kaptan Amerika filmi yayınladıktan sonra Marvel Studios, Avengers: Infinity War ve Avengers: Endgame’i yönetmeleri için Joe ve Anthony Russo’yu göreve atadı. Seri onların rehberliğinde iki bölümlük mükemmel bir son buldu ve Thanos’u MCU’nun en iyi kötü adamlarından biri yaptı, bir yandan da düzinelerce karakter ve birden fazla hikaye dengelendi.

Avengers: Secret Wars’ın devasa ölçeği ve oluşturacağı etkileri nedeniyle, Marvel Studios deneyimli bir film yapımcısının işi almasını bekliyor olabilir. İşte Avengers: Secret Wars’ı kimin yönetmesi gerektiğine dair en iyi adaylardan bazıları.

En Güçlü İsim: Destin Daniel Cretton

Cretton’ın Marvel için halihazırda geliştirdiği birkaç proje var. Ayrıca Avengers: The Kang Dynasty’deki rolü nedeniyle, Secret Wars’ı yönetme olasılığı bir hayli yüksek. Marvel başarılı bulduğu yönetmenleri genellikle birden fazla kontratla tekrar filmlerine çağırıyor, ancak bilinmesi gereken bir diğer detay iki Avengers filminin aynı yıl içerisinde çıkacak olması. Marvel Studios, altı ay arayla vizyona giren iki filmi tek bir kişiden bir şekilde çekip bitirmesini istemek yerine, iki farklı yönetmene ihtiyaç duyabilir.

Russo Kardeşler Yönetmek İstiyor Fakat?

Russo kardeşlerin Avengers: Secret Wars’ı yönetmek istedikleri gizli bir sır değil. Sürekli olarak bu crossover’ın uyarlanmasının onları MCU’ya geri çekecek türden bir olay olduğunu söylediler. Avengers: Endgame (geçici olarak) tüm zamanların en yüksek hasılat yapan filmi olduktan sonra, Anthony ve Joe’nun bir Secret Wars filmi olduğunda geri dönecekleri zaten yaygın bir düşünce haline geldi. Fakat duyurular sırasında Kevin Feige Russo kardeşlerin Avengers 5 & 6’yı yönetmeyeceğini doğruladı. Kim bilir, belki ileride bizlere de sürpriz yaparak geri dönerler.

Spider Man Üçlemesinin Başrolü: Jon Watts

Jon Watts’ın Avengers: Secret Wars’ı yönetmesi gereken kişi olduğuna dair sorular ortalıkta dolaşıyor olabilir. MCU’ya Spider-Man: Homecoming ile katıldı ve Tom Holland’ın üçlemesi ortaya çıktıkça daha büyük hikayeler ve oyuncuları yönetmeyi üstlendi. Watts’ın deneyimi, Spider-Man: No Way Home’un Çoklu Evren Destanını oluşturmanın temel adımlarından biri olan çoklu evren hikayesiyle doruğa ulaştı. Film, Peter Parker’ın solo hikayesi ile birbirine geçmiş Spider-Man serilerinden oyuncuları ve karakterleri geri getirmek de dahil olmak üzere çoklu evren kaosu arasında iyi bir denge içeriyordu.

Jon Favreau

Marvel Studios’un Jon Favreau’yu Avengers: Secret Wars’ı yönetmesi için tekrar çağırması akıllıca olabilir. Şu anda Disney+’daki Star Wars içeriklerinin çoğunu yönetirken, The Mandalorian’ın başarısı öncesinde MCU’da temel bir yönetmendi. Hala inanılmaz bir başarı olarak bilinen Iron Man ile ilk MCU filmini yönetti. Marvel’deki yönetmenlik görevi Iron Man 2 ile sona erdi, bu yüzden onun daha yüksek bir şans elde ettiğini görmek harika olurdu.

Yönetmenin Sanal yapımlar konusundaki uzmanlığını büyük olasılıkla kapsamlı bir CGI filmin yaratacaktı. Ek bir bonus olarak, eğer Avengers: Secret Wars, Robert Downey Jr.’ın Iron Man’inin çoklu evrende son bir kez döndüğü yer ise, Favreau’nun dümende olması bunu daha güzel kılabilir.