Batman’in başlangıçta 25 Haziran 2021’de sinemalarda gösterime girmesi planlanıyordu, ancak COVID-19 pandemisi nedeniyle 1 Ekim 2021 gibi yeni bir tarihe ertelendi, sonunda 4 Mart 2022’de sinemada gösterime girdi. Warner Bros.’un geçen yılki yayın listesi pek te iştah kabartıcı değildi, o yıllarda The Batman’in nerede yayınlanacağı henüz belirlenmemiş, platformlar arasında yayınlanacağı konusu tartışılıyordu. Ancak durum böyle olmadı ve film geçtiğimiz hafta çoğu ülkede eş zamanlı olarak vizyona girdi.

Öyle ki film sinema gösterim modeline geri dönmesiyle stüdyoya meyvesini verdi. Deadline’ın yayınladığı son raporlara göre Batman gişesi 2016’da Will Smith liderliğindeki Suicide Squad’dan bu yana bir DC filmi için en iyi açılışı sağladı. Batman şimdiye kadar 128 milyon dolardan fazla bir açılış hafta sonu hasılatı gerçekleştirdi ve Pazartesi itibariyle 130 milyon$’a yükseldiği öngörülüyor. Bu sadece stüdyo için değil, yönetmenin kendisi için de çok etkileyici bir başarı. Matt Reeves’in önceki hasılat zirvesi, 73 milyon dolarlık bir açılışa sahip olan Dawn of The Planet of The Apes filmiydi. Üstüne üstlük Batman, 2022’nin şimdiye kadarki en iyi açılış hafta sonuna sahip filmi.

Ben Affleck’in ayrılmasının ardından 2017’de filmin yönetmeni olarak Reeves seçilmişti. Başlangıçta George Miller ve Ridley Scott da dahil olmak üzere, filmi yönetmek için kısa listeye alınan uzun bir ünlü yönetmen listesi vardı. Ancak Matt Reeves öne geçti ve Affleck’in senaryosundan çalışması istendi, ancak uzun süredir Batman hayranı olan Reeves bunun yerine kendi vizyonuna odaklanmayı seçti. Reeves, Batman’e katılmayı yaratıcı özgürlüğü garanti edildikten sonra kabul etti.

Batman’in gişe performansı izleyicilerin sinemalara geri dönmeye hazır olduklarının bir kanıtı olarak görülüyor. Özellikle Spider-Man: No Way Home’un devasa başarısının ardından Batman, kurgusal film münhasırlığın meyvesini veren başka bir örnek. Ne yazık ki daha küçük komediler ve dramalar henüz pandemi öncesinde olduğu gibi gişede aynı düzeyde başarı görmediğinden, eğilim yalnızca süper kahraman filmleri gibi büyük prodüksiyonlu yapımlara doğru ilerliyor.