Benedict Cumberbatch ilk olarak 2016 Marvel filmi Doctor Strange’de Dr. Stephen Strange’i canlandırdı. Aktör o zamandan beri 2017’de Thor: Ragnarok’ta, 2018’de Avengers: Infinity War’da ve 2019’da Avengers: Endgame’de kibirli beyin cerrahının süper kahramana dönüşmesi rolünü tekrarladı. Cumberbatch’in karakteri yakın zamanda çıkan Spider-Man: No Way Home’da göründü ve Multiverse of Madness devam filminde hayatına devam edecek.

Dr. Stephen Strange ilk olarak 1963 yılının Temmuz ayında Marvel Comics’in Strange Tales #110’unda göründü. Bizler çizgi romandaki kişiliğine inecek olursak şunları söyleyebiliriz; Stephen Strange, yalnızca pahalı ücretleri ödeyebilecek hastaları tedavi eden, parlak ama aşırı bencil bir doktor olarak tasarlandı. Karakter bencil, açgözlü ve cinsiyetçiydi, ta ki daha fazla ameliyat yapamayacak kadar korkunç bir araba kazası geçirene kadar.

Aktör, Esquire ile yaptığı görüşmede başlangıçta Doctor Strange karakterinin eski kafalı ve cinsiyetçi olduğunu düşündüğünü açıkladı. Marvel’ın karakteri oynaması için teklif vermesinin ardından, rolü üstlenme konusunda uzun süre düşündüğünü ve bu konu hakkında “şüpheleri” olduğunu açıkladı. Cumberbatch’in çizgi romanlardan bildiği karakterin pekte iyi biri olmadığıydı.

Doctor Strange’in ilk galasından neredeyse beş yıl sonra, itibari karakteri canlandıran Cumberbatch’ten başkasını hayal etmek neredeyse imkansız. Oyuncunun karakter seçimi dikkat çekiciydi ve kısa sürede hayranların favorisi haline geldi. Cumberbatch’in rolü kabul etme konusunda çekinceleri olsa da, Marvel onu rolü oynamaya ikna etmeyi başardı.