Doctor Strange’in oyuncusu Benedict Cumberbatch, yeni bir röportajda Scarlett Johansson’ın Black Widow davasını üzücü olarak nitelendirdi. Temmuz ayında piyasaya sürülen Black Widow, hem sinemalarda hem de Disney+
platformunda aynı anda yayınlandı ve yayın hizmeti aboneler için ekstra 30 $ ücret aldı. Bu strateji, Johansson’ı Disney’i 50 milyon dolar aralığında kâr kaybını gerekçe göstererek sözleşmenin ihlali nedeniyle dava etmeye sevk etti. Disney, Johansson’ın peşin maaşını açıklayarak, onu devam eden pandemi hakkında umursamaz olmakla suçlayarak yanıt verdi.

Stüdyonun tepkisini, oyuncuya karşı cinsiyetçi bir saldırı olarak görenler de dahil olmak üzere, sektör içinden bir dizi tepkiyi ateşledi. Johansson’ın avukatları da tepkiyi kadın düşmanı olarak nitelendirdi ve birçoğu davanın ardından oyuncuyu desteklemek için Scarlett’in yanında durdu. Johansson’ın yardımcı yıldızı Elizabeth Olsen bile desteğini dile getirdi. Diğer MCU yıldızları konu hakkında sessiz kalırken şimdi de Benedict Cumberbatch düşüncelerini söyledi.

Cumberbatch, THR ile yaptığı bir röportajda Johansson’dan doğrudan bahsetmese de avukatlara atıfta bulunarak her şeyi “biraz karışık” olarak nitelendirdi. Aşağıda ki tam açıklamasına bir göz atalım.

Avukatlar arasında yaşananlar üzücü. ‘Küresel bir salgın’ suçlamaları sadece laf kalabalığı. Her şey biraz karışık. Disney’in milyar dolarlık işine katkıda bulunan oyuncular için gelir akışlarının ne olması gerektiğini anlamaya çalışıyoruz, oyuncuların sözleşmeli olması gerekiyor. Bir sanatçının gişe ikramiyesi ile normal tazminatı nasıl olur, nasıl çalışır? Bu hibrit yayın stratejisi yeni bir model ve çok karmaşık. Bunun ne sonuçlar getireceğini kimse görmedi, hiç kimse.

Cumberbatch’in açıklaması olabildiğince diplomatik ve kafa karıştırıcı, aktör hiçbir zaman Johansson’a desteğini doğrudan dile getirmiyor ki bu da onun Marvel Studios ile tamamen iç içe olduğu düşünülürse mantıklı. Doğrudan Disney veya Marvel’a karşı çıkmak, gelecek olan iki büyük filmi başladığında gerilim yaratabilir.

Ayrıca Cumberbatch ifadesinde yanılmıyor. Endüstri ve piyasaya sürülen modeller değişmeye devam ettikçe, stüdyolar ve sanatçılar arasında saygı duyulan bir ortam bulunmalıdır. Umarız ki gelecekte böyle durumlar daha az sıklıkla görülür.

SONRAKİ:

SHANG-CHİ PANDEMİ SONRASI GİŞEYİ ALT ÜST ETTİ