Netflix ve Disney’in 2022’de vizyona girecek Pinokyo filmleriyle rekabet etmesi, izleyicilerin bu klasik fikri mülkiyet karakterinin nasıl iki yeni eşzamanlı çekimle yayınlanacağını olacağını sorgulamaya yönlendirdi. Anında tanınan ve sevilen bir karakter olan Pinokyo, ekranda ilk kez 1911’de aynı adı taşıyan sessiz İtalyan filminde göründü. O zamandan beri bugüne kadar en az 34 uzun metrajlı filmde yer aldı. Şimdi ise ünlü yönetmen Guillermo Del Toro’nun Pinokyo’su ve Disney’in canlı aksiyon Pinokyo’su bu ünlü karakterin 2022’deki filmografisine yeni şeyler katacak.

Pinokyo karakteri 1940’taki çığır açan animasyon özelliğinin ardından Disney ile çok yakından ilişkili olsa da, karakterin soyu tarihin çok daha öncesine kadar dayanıyor. İtalyan yazar Carlo Collodi tarafından 1883 tarihli Pinokyo’nun Maceraları adlı romanının kahramanı olarak yaratılan Pinokyo’nun ilk görünüm şekli yaratıcısı Geppetto’nun onu ” zavallı bir çocuk ” olarak tanımlamasıyla başlamıştı. Ancak bu modern tasvirlerden çok uzaktı, Disney’in 1940 klasiği Pinokyo’nun hayata geçirilmiş tatlı ve saf bir kukla bebek olduğu şeklindeki çağdaş algıyı şekillendiren ilk yapım olarak söylenebilir.

Netflix ve Disney’in Pinokyo filmlerinin 2022’de çıkış yapacağını belirtmesi ise kısacası karakterin haklarının kamuya açık olmasıyla ilgilidir. Pinokyo’nun Disney ile yakından ilişkili karakterlerden biri olduğu doğru olsa da, Collodi’nin orijinal edebi eseri 1927’den önce yayınlandı ve klasik hikayeyi uyarlamak isteyen her stüdyo için adil bir durum ortaya çıktı. Ayrıca Pinokyo yaratıcısı Collodi 1890’da öldü, yani Pinokyo da 1960 yılında yazarın edebi kamusal alan düzenlemelerine göre ölümünden tam 70 yıl sonra artık kamu malı haline geldi.

Bu iki filmden hangisinin vizyona girmeden çağdaş izleyicilerde daha iyi yankı uyandıracağını söylemek imkansız olsa da, hem Netflix hem de Disney yasal olarak Pinokyo hikayesi üzerinde eşit hak iddia edebilir. Disney’in Pinokyo’nun imajıyla uzun süredir devam eden ilişkisi, yapım şirketinin canlı aksiyon yeniden yapımını tanıtma konusundaki ihtiyaçlarına yardımcı olabilir, ancak aynı şekilde Netflix’in çok sayıda izleyicisi var. Del Toro’nun Pinokyo’yu daha karanlık bir şekilde ele almasını bilmek bile hayranlarda büyük merak uyandırıyor.