Disney, Cuma günkü Disney+ Day programının bir parçası olarak, yaklaşmakta olan dizilerinin birçoğunun ilk görünümlerini ödeme yapması zorunlu kılınan platfromuna ekledi. Etkinlik Moon Knight, She-Hulk ve Ms. Marvel için yalnızca Disney+ abonelerinin erişebildiği yeni görüntüleri yayınladı. Bununla birlikte fragmanlar sosyal medya platformlarında hızla sızdırıldı ve Disney’in insanları içerik için ödeme yapmaya ikna etme girişimini esasen geçersiz kıldı.

Disney kesinlikle yeni aboneler çekmeyi amaçlayan bu hamleyle yeni yayınlanan tüm fragmanlarını bir ödeme duvarının arkasına gizleyerek gereksiz bir kumar oynadı. Kısıtlama nedeniyle Disney’in sosyal medya hesapları ortaya çıkan açıklamalara yeteri kadar katkıda sağlayamadı. Hem aboneler hem de abone olmayanlar bir şekilde içeriğe erişim elde ettiğinden, Disney’in akış hizmetine abone çekme girişimi tamamen başarısız oldu.

Disney+ Day’in ortaya koyduğu bu zorunlu seçenek, insanların fragman izlemek için akış hizmetlerine abone olmayacağı nedeniyle stratejinin asla işe yaramayacağını basit bir şekilde göstermektedir. İnsanlar böyle platformlara içerikleri izlemek için üye olurlar. Bu nedenle eğer fragmanlar yalnızca abonelerle sınırlıysa, Disney insanları bu yeni şovları izlemeye, kısacası abone olmaya nasıl motive edebilir? İnsanlar yeni içeriği görüntülemek için para ödemek yerine sızıntıları araştırmak için sosyal medyayı araştırmaya çok daha meyillidir ve zaten bu sonuç başarıyla kanıtlandı. Disney+’ın ülkemizde hizmet vermemesine rağmen içerik görüntülerü hızlıca sosyal medya ortamında yayıldı.

Disney’in ise gelecekte dizileri için yeni ön izlemeler yayınlamaya hazırlanırken bu devasa hatayı düzeltip düzeltmeyeceği şimdilik belirsiz.