Marvel Studios’un 11 yılı aşkın bir süredir devam ettirdiği 22 filmlik bir hikayenin doruk noktası, 2019’da Avengers: Endgame’in vizyona girmesiyle sonlandı. Avengers: Endgame uzunca bir süre şimdiye kadar yapılmış en büyük film oldu ve sanki son mega yapımlardan birisi gibi görünüyordu. Ancak Spider-Man No Way Home tüm taşları yerinden oynatarak gişede hızlı hamleler yapmayı başardı. Peki ya bunca beklentiye rağmen Spider-Man: No Way Home, Avengers: Endgame’in gişe hasılatını yenebilir mi?

Spider-Man: No Way Home için erken beklentiler oldukça umut vericiydi ve Tom Holland’ın üçüncü solo filmi bu cephedeki tüm beklentileri aştı. Performansı, Avengers: Endgame dahil tüm zamanların en büyük filmlerinden bazılarıyla aynı seviyedeydi. Ancak hala herhangi bir nihai gişe rakamları söylemek için önümüzde uzunca bir süre ve bolca neden var.

Filmin Gişe Başarısı Açıklandı

Spider-Man’in başarılı gişesi hemen başladı ve hız kesmeden devam etti. Bu yazının yazıldığı sırada, film dünya çapında 1,3 milyar dolardan fazla para kazandı. No Way Home, yurt içinde (ABD) 600 milyon dolardan fazla para kazandı ve uluslararası bölgelerden gelen 750 milyon dolar ile yoluna devam ediyor. Halihazırda zaten dünya çapında tüm zamanların en yüksek hasılat yapan 12. filmi olarak yer alıyor. Film, The Avengers’ın 623 milyon dolarlık yerel toplamını kolayca geçti, analistler ise filmin yerel gişesinin ortalama 800 milyon dolar civarında duraksayacağını düşünüyor.

Spider-Man: No Way Home’un rekor gişe performansına birçok faktör katkıda bulundu. Filmin harika incelemeleri ve kulaktan kulağa yayılan sözleri kesinlikle daha fazla ilgi uyandırdı. Bununla birlikte, Tobey Maguire, Andrew Garfield ve Tom Holland’ın aynı ekranı paylaşacağına dair sürekli söylentiler ve devam eden beklenti, Spider-Man: No Way Home’un başarısını yukarı çeken önemli etkenlerden birisi. Bu söylentiler birçok nesili içerisinde barındıran Spider-Man hayranının görmek istediği gerçek bir olay haline geldi.

Endgame Bir Kenarda Dursun, Sırada Daha Birçok Film Var

Spider-Man: No Way Home’un daha geçmesi gereken yerel ve küresel gişede birkaç farklı başlık olsa da, filmin bir sonraki önemli başarısı Avengers: Infinity War’ı geçmek olabilir. 19. MCU filmi 2018’de gösterime girdi ve dünya çapında 2 milyar dolardan fazla hasılat yapan dördüncü film oldu. Avengers: Infinity War, 2020’de yeniden piyasaya sürülmesiyle birlikte toplam 2.048 milyar dolar gişe hasılatı elde etti. Spider-Man: No Way Home hala bu işaretten yaklaşık 700 milyon dolar uzakta. Ancak Infinity War’ı yakalaması için hala bir şansı var.

Film gerçekten başarılı olmak istiyorsa önümüzdeki haftalarda gişeye hakim olmaya devam etmeli. Ocak ayı boyunca bu MCU filmi için minimum rekabet ortamı hazırlandı ve hatta Sony’nin Morbius’u potansiyel olarak tahttan indirilebilecek bir yapım iken geçtiğimiz günlerde tekrar ertelendi. Ertelenmenin kesin nedeni bilinmesede bu neden geçerli varsayılabilir.

Uzun Uzun Anlattık, Ancak Cidden Yenebilir mi?

Avengers: Infinity War’ı geçmek gerçekten etkileyici bir başarı olurdu, ancak bu muhtemelen Spider-Man: No Way Home’un MCU için tırmanacağı en yüksek ve zorlu basamaklardan birisi, çünkü Avengers: Endgame’i geçtiğini hayal etmek gerçekten zor. Rekor kıran 2019 süper kahraman filmi, dünya çapında gişede yaklaşık 2,8 milyar dolar kazandı. Bu hedefe ulaşmak için yeni Örümcek Adam filminin mevcut toplamını iki katından fazlasına ihtiyacı var.

Eğer biz böyle bir başarıdan söz etmek istiyorsak daha denenmesi gereken birçok yol var. Örneğin Çin, dünyanın en büyük sinema merkezi haline geldi ve MCU son yıllarda orada başarılı oldu. Spider-Man: No Way Home’un Çin’de yayınlanıp yayınlanmayacağı ise henüz doğrulanmadı. Bir önceki Spider-Man Çin’de yaklaşık 200 milyon dolar kazandığından, seri geçmişte orada başarılı oldu.

Filmin tüm zamanların en çok hasılat yapan filmi olmaması pek de hayal kırıklığı değildi. Potansiyel olarak şimdiye kadarki en büyük beş filmden biri olacağına dair pek fazla tahmin bile yoktu. Ancak yapım Sony (ve Marvel Studios) için şimdiden bir kâr sağladı ve Spider-Man 4’ün Tom Holland için yeni bir üçlemeyi başlatmasıyla ilgili konuşmaları başlattı. Bu filmler muhtemelen Spider-Man: No Way Home’un baskın gişe performansına eşlik etmekte zorlanacaklar, ancak şimdilik her şey düzgün bir şekilde ilerliyor ve hayranlar bir sonraki Spider-Man filmlerini heyecanla bekliyor.