En iyi kısa diziler, izleyicileri baştan sona bağlayarak hikayenin kısa ve tatlı olmasını sağlar. Hikayeyi rafine ve heyecan verici tutmak, izleyicilerin tüm süre boyunca etkileşimde kalmasını sağlar; bu nedenle, bir hafta sonu kaçamak yapıp izlenecek en iyi mini diziler genellikle birkaç bölümden oluşur. Bugün canınız sıkıldğında keyifle izleyebileceğiniz 10 mini diziyi sizler için derledik.

The Queen’s Gambit (2020)

Belki de listenin en bilinen mini dizisi, bu yüzden onu en başa koyduk. Walter Tevis’in romanından uyarlanan Queen’s Gambit, kitabın 1983’te yayınlanmasından neredeyse kırk yıl sonra, 2020’de beyaz perdeye uyarlandı. Heyecan verici hikaye, satranç oynamayı öğrenen ve kısa sürede bir dahi olan yetim Beth Harmon’u anlatıyor.

Chernobyl (2019)

Chernobyl, 2019’da HBO’da yayınlanan beş bölümlük tarihi bir dramadır. Dizi, 1986’da Çernobil Nükleer Santrali’ni vuran büyük felaketi ve sonrasını dramatize ederek anlatıyor.

Unorthodox (2020)

Bu dört bölümlük mini dizi, Unorthodox adlı anı kitabının yazarı Deborah Feldman’ın yolculuğuna dayanıyor. Dizide, Esty adında on dokuz yaşında bir Yahudi kadın, evinden kaçmayı ve New York’ta mutsuzlukla düzenlenmiş evlilik planları yapmasını konu alıyor.

Unbelievable (2019)

İnanılmaz adlı mini dizi, 2019’da Netflix’te yayınlanan karanlık bir suç dramasıdır. Gerçek hayattaki olaylara dayanan hikaye, kendi saldırısını bildiren ve ardından iddiasını geri çeken Marie adında bir gencin hayat hikayesini anlatıyor.

The Keepers (2017)

Belgesellerle ilgilenenler için The Keepers, Netflix’teki en iyi gerçeklere dayanan mini dizilerden biridir. Bu dizi, 1960’ların sonlarında ortadan kaybolan bir rahibe ve Katolik okulu öğretmeni olan Cathy Cesnik’in ortadan kaybolmasını ve cinayet iddiası gibi konuları ele alıyor.

11.22.63 (2016)

11.22.63, Stephen King’in aynı ada sahip kitabından uyarlanan bir mini dizidir. 2016 yılında Hulu’da yayınlandı ve toplam sekiz bölümü var. Bilim kurgu draması, zamanda geriye gitmeyi öğrenen bir adam olan Jake Epping’i ve onun ilginç hikayesini anlatıyor.

Maniac (2018)

Maniac, 2018’de yayın hizmetinde yayınlanan orijinal bir Netflix mini dizisidir. Hikaye, her şeyin 80’ler gibi göründüğü ve hissettirdiği, ancak bir bilimkurgu dokunuşuyla günümüzün alternatif bir versiyonunda geçiyor.

The Last Dance (2020)

Bu belgesel dizisi, Michael Jordan’ın basketbol kariyerine dair enerjik bir bakış açısı sunuyor. Özellikle spora ilgisi olanların seveceği bu yapım basketbola farklı bir bakış açısından bakmanızı sağlıyor.

It (1990)

Stephen King’in bu romanı beyaz perdeye büyük beğeni ve ses getirecek şekilde uyarlanmış olsa da 1990 yılında yayınlanan iki bölümlük mini dizi, performanslarıyla korku severlerin hafızalarında özel bir yer tutuyor. Hikaye, Kaybedenler Kulübü olarak bilinen bir grup dışlanmış çocuğu, korkunç bir canavar tarafından takip edilmesini konu alıyor.

The Night Of (2016)

Sekiz bölümlük HBO dizisi The Night Of 2016’da yayınlandı ve karanlık, cesur suç dramalarından hoşlananlar için tavsiye ettiğimiz iyi bir mini dizi. Yoğun gizem odaklı konusuyla piyasadaki en iyi kısa dizilerden biri.

SONRAKİ:

AGORAFOBİ İÇEREN 5 KORKUNÇ FİLM