Marvel Sinematik Evreni, 13 yıllık tarihi boyunca henüz R dereceli bir film yayınlamadı, ancak 2021’deki Black Widow böyle olmasaydı gerçekten daha iyi olabilirdi. Baş karakteri Natasha Romanoff’un ilk solo filmi olan Black Widow , üvey kız kardeşi Yelena Belova ve vekil ebeveynleri Melina Vostokoff ve Alexei Shostakov/Red Guardian ile yeniden bir araya gelirken, suikastçıya dönüşen İntikamcı’nın sıkıntılı geçmişini anlatıyor.

Marvel, uzun süredir süper kahraman türüne yönelik aile dostu yaklaşımını kurmuş ve sinema izleyicilerini rekor sayılara ulaştırmayı başarmıştır. Beş MCU filmi tüm zamanların en iyi 15 gişe hasılatı yapan film arasında yer alırken stüdyonun muazzam kârı, PG-13 derecelendirmelerinin filme erişilebilirliğine büyük ölçüde güveniyor. Ocak ayında Marvel Studios başkanı Kevin Feige, Deadpool 3’ün MCU’nun ilk R dereceli filmi olacağını doğruladı, ancak gelecekteki çalışmaların standart PG-13 derecelendirmesinden sapma planlarını reddetti.

Black Widow’un baskın teması, çocuk kaçakçılığı ve şiddetli kadın düşmanlığı etrafında dönüyor, dolayısıyla bir Galaksinin Koruyucuları veya Örümcek Adam filminden daha fazla R derecesine yakışır hale getiriyor. Black Widow’un mizahı, filmin ağır temasını dengelemek ve PG-13 derecesini korumak için iyi bir biçimde eklenmiş. Ek olarak Black Widow’un aksiyon sahneleri MCU’nun tipik CGI dolu dövüş sahnelerinden farklı, bir süper kahraman filminden çok James Bond tipi bir casus gerilim filmini andırıyor. Black Widow ölümcül suikastçılar ile daha iyi örtüşen, daha cesur savaşlarla şiddetini bir üst seviyeye çıkarabilirdi.

Black Widow genel olarak olumlu karşılandı ancak buna rağmen film daha yüksek bir beklentiyi hedefleyebilirdi. Natasha’nın Avengers: Endgame’deki ölümü ve MCU’nun tanıtımından bu yana geçen 10 yıl içinde süper casus için solo bir filmin olmaması nedeniyle, Black Widow zaten dezavantajlı durumdaydı. Bazı izleyiciler Black Widow’u gereksiz ve dikkat çekici bulmadı, bu nedenle MCU’nun ilk R dereceli filmi olma statüsü, filmin alaka düzeyine büyük fayda sağlayacak ve onu ilk 25 filmin arasında daha belirgin bir şekilde öne çıkaracaktı.