İlk kez 2008’de AMC’de yayınlanan Vince Gilligan’ın beğenilen suç drama dizisi, Albuquerque’de yaşayan lise kimya öğretmeninin ölümcül bir kanser teşhisi sonrasında bir uyuşturucu baronuna evriminin hikayesini anlatıyor.

Dizi neredeyse on yıl önce sona ermesine rağmen bugün bile popülerliğini koruyor. Jesse’nin Breaking Bad finalinin can alıcı olaylarından sonra geleceğini anlatan kendi yan filmi El Camino bile halihazırda yayında. Breaking Bad dünyası bugün de Albuquerque’de gerçekleşen ve Bob Odenkirk’in itibari avukatı Saul Goodman’a odaklanan bir spinoff ile ilerliyor. Better Call Saul şimdi 6. sezonunu yayınlamak üzere ve ortak yapımcılar final bölümlerinin Walt ve Jesse de dahil olmak üzere hayranların en sevdiği Breaking Bad karakteriyle geri döneceğini vaat ediyor.

Yeni yayınlanan bir habere göre Walt ve Jesse karakterlerinin yakında şehrin kongre merkezinde iki bronz heykeli olacak. 29 Temmuz’da heykellerin resmi açılışı öncesinde yeni bir açıklamada Gilligan, Albuquerque şehrinin Breaking Bad ve Better Call Saul’un yaratılmasında çığır açıcı bir rol oynadığını açıkladı. Gilligan’ın tam yorumunun yanı sıra Cranston ve Paul’un ortak açıklamasına göz atın:

Vince Gilligan: “On beş yıl boyunca, iki dizi ve bir film, Albuquerque bizim için harika oldu. Bize karşı iyiliğini iade etmek ve bir şeyi geri vermek istedim. Walter White ve Jesse Pinkman’ın bu heykel bronzları Sony Pictures Television’ın cömertliği ve heykeltıraş Trevor Grove’un sanatı sayesinde varlar ve onları seviyorum. On yıllar boyunca etrafı süsleyeceklerini ve otobüsler dolusu turisti çekeceklerini hayal etmek beni mutlu ediyor.”

Bryan Cranston ve Aaron Paul: “Breaking Bad’deki karakterlerimizin bronz heykellerini Albuquerque şehir merkezindeki Kongre Merkezi’ne kalıcı olarak yerleştirmekten heyecan ve gurur duyuyoruz. Bu şehir yıllar boyunca bizim için çok şey ifade etti ve emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyoruz.

Birçoğumuz için Breaking Bad, sürekli olarak güçlü bir senaryo ve oyunculukla beş yüksek kaliteli sezon sunarak tüm zamanların en iyi dizilerinden biri olmaya devam ediyor. Cranston ve Paul şovun yüzleri olsa da, Breaking Bad’in arka planında Albuquerque şehri olmasaydı çok farklı olurdu. Şehrin ayırt edici mimarisi ve renkleri, gösterinin en unutulmaz ve gergin anlarından bazılarına sahne olan çeşitli çöl bölgelerine yakınlığı gibi gösterinin önemli bir parçasıyla oldukça uyumlu ilerliyordu.

Hayranların bronz Walt ve Jesse heykellerinin gerçekte nasıl göründüğünü görmek için ay sonuna kadar beklemesi gerekecek olsa da, bu jest kesinlikle Albuquerque’nin gösteride oynadığı önemli rolün yaratıcıları veya yıldızları üzerinde kaybolmadığını gösteriyor. Albuquerque Breaking Bad ile bağlantısı nedeniyle her yıl binlerce turisti ağırlıyor ve heykeller, gösterinin tüm hayranları için vazgeçilmez bir durak olacak gibi görünüyor.