National Geographic, Pixar, Marvel ve Star Wars ile birlikte Disney, HBO Max ve Paramount+ gibi emsallerini geride bırakarak kısa sürede ciddi bir rakip haline geldi. Hatta bazı raporlara göre 2026 yılına kadar toplam abone sayısı açısından Netflix’i geride bırakabilir.

Platform özellikle pandeminin başlangıcında orijinal içeriklerini sunmakta bazı gecikmeler yaşasa da, 2021 ve 2022 başlarında markalarını önemli ölçüde genişletti. Star Wars ve The Mandalorian’ın dahil olduğu en iyi performans gösteren dizileri arasında, eleştirmenlerce beğenilen WandaVision’dan Noel temalı Hawkeye’a kadar Marvel Sinematik Evreninde geçen içerikler yer alıyor. Ayrıca yaklaşan Oscar Isaac dizisi Moon Knight, platformun ilk yeni solo karakterini tanıtacak.

Geçtiğimiz günlerde Disney+, 2022’de öncelikle ABD’de olmak üzere platforma reklam destekli bir katman sunacağını duyurdu. Belirli bir fiyatlandırma planı veya lansman tarihi açıklamamış olsalar da, yeni paketin mevcut reklamsız paketten daha ucuz olması bekleniyor. Bu hamle akış hizmetinin 230-260 milyon aboneye ulaşma çabasının bir parçası olabilir.

Disney+, iki büyük markasının haricinde yaklaşmakta olan listelerinde orijinal içeriğe öncelik veriyor. Örneğin genç bir kızın canı sıkıldığında kırmızı pandaya dönüştüğünü keşfettiği yeni Pixar filmi Turning Red, sinemalarda gösterime girmeden sadece platformda yayınlanacak.

Disney+’ın bu hareketi fiyat etiketinden korkan bazı aboneleri çekmeyi başarabilir. Ülkemizde döviz kurundan kaynaklı fiyat artışı zaten yüksek olacaktır, hatta Disney’in özel fiyatlandırma bile yapması bekleniyor. Ancak bu plan mevcut abonelerinin çoğunu daha ürkek yapabilir. Reklam tabanlı platformlar birçok şikayete tabidir, çünkü birçok izleyici üyesi parasını ödedikleri bir şeyin doğası gereği reklamsız olmasını bekler; bu, Hulu ve ülkemizin yerli platformu Exxen gibi benzer platformların genel şikayetidir.

Fiyatlandırma konusuna gelecek olursak yurtdışında 8 Dolarlık bir ücretle sunulan platform bu paketle beraber daha da ucuzlayacak. Durumun ülkemizde nasıl ilerleyeceği ise şimdilik bilinmiyor.