Harry Potter filmleri belki de tüm zamanların en büyük büyücülük temelli film serileridir. Sekiz bölümlük uyarlama, JK Rowling’in aynı adlı fantastik romanlarına dayanıyor ve dünya çapında büyük bir başarı elde ederek Harry Potter’ı bir pop kültür ikonuna dönüştürüyor. Harry Potter’ın imtiyazı, son filmin yayınlanmasından on yıl sonra bugün bile hala popülerliğini koruyor.

Hogwarts’ın büyücülük dünyasını izleyip bitirdiyseniz, size JK Rowling’in ünlü fantezi serisiyle aynı hissiyatı verebilecek 5 filmi listeledik. Ancak şunu unutmayın, Harry Potter’ı kalıcı bir seri yapan şey büyücülük ve dostluğun özelliklerini paylaşırken her filmin kendi büyülü evrenine sahip olmasından kaynaklanıyordu, beklentiyi arşa çıkarmamakta fayda var.

Sihirbazın Çırağı (2010)

Sihirbazın Çırağı, mitoloji ve fantastik büyücülüğün harika bir karışımıdır. Hikaye, Merlin’in en parlak öğrencisi Morgana Le Fay’in haydutluk yapması ve ona karşı çıkan tüm büyücüleri ve cadıları öldürmesiyle başlar. Merlin, iki genç yetenekli öğrencisi Balthazar ve Veronica’nın yardımıyla Morgana’yı yener. Sihirbazın Çırağı, Harry Potter hayranlarının kesinlikle izlemesi gereken bir yapım.

Yedinci Oğul (2014)

İyi ve kötü güçler arasındaki savaşın roman temelli bir başka destanı olan Yedinci Oğul, ilhamını çeşitli Amerikan ve Avrupa geçmiş kaynaklarından alıyor. Romandan türetilen hikaye, oğlunun yedinci oğlu olması nedeniyle özel güçlerle doğan Thomas Ward etrafında dönüyor. Thomas, Harry Potter serisindeki Harry’ye benzer şekilde, duygularını kontrol altında tutmak için mücadele ederken aynı zamanda ustasının kötülüğe karşı olan savaşında ona yardım eder.

Percy Jackson Filmleri

Popüler roman serisi Percy Jackson’ın film uyarlamaları, yıllar içinde oldukça fazla hayran topladı. Hikaye, kendisinin bir yarı tanrı olduğu hakkında hiçbir fikri olmayan Percy Jackson adlı genç bir çocuğa odaklanıyor. İlk filmde Poseidon’un oğlu olduğu ortaya çıktı ve maceraları onu çeşitli büyülü manzaralara götürdü. Ayrıca iki film boyunca hepsi Yunan efsanelerinden gelen birkaç efsanevi canavarla karşılaştı. Buna ek olarak ilk film, ilk iki Harry Potter filmini de yöneten Chris Columbus tarafından yönetildi ve izleyicilere herkesin en sevdiği büyücülük tabanlı film serisine benzer gelişmiş büyülü bir deneyim sağladı

Doctor Strange (2016)

Belki de bu listedeki en popüler film olan Marvel Studios’un Doctor Strange’i, Harry Potter’ın yetişkin, çok daha akıllı bir versiyonu gibi olan bir baş karakteri takip ediyor. Sihirbazları eğitmek için varolan gizli bir yer, yetenekli bir öğrencinin olması, çok güçlü bir öğretmenin öğrencilerini kurtarırken hayatını kaybetmesi ve elbette baş karakterin onu destekleyen harika arkadaşlar edinmesi gibi en sevdiğimiz büyücülük filmleriyle birçok ortak yönü paylaşıyor.

Sihirli Oyuncakçı (2007)

Ya caddenin hemen karşısındaki bir dükkandan istediğiniz tüm büyülü eşyaları satın alabilseydiniz? Sihirli Oyuncakçı olmak istediğiniz her şey olabilirsiniz konseptine sahip, klasik, neşeli, sihir tabanlı bir filmdir. Film, büyücülük dünyasından çeşitli antika görünümlü oyuncaklarla dolu ve sihirli doğaüstü oyuncakların yer aldğı bir dükkanın etrafında dönüyor.