94. Akademi Ödülleri, Coda’nın En İyi Film ödülünü kazanması ve Dune’un altı Oscar ile eve yürümesi gibi şeylere konuk oldu, ancak herkesin konuştuğu an Smith’in sahneye çıkıp canlı yayında sunucu Rock’a tokat attığı zamandı. Rock, Jada Pinkett Smith’in saç stilini 1997 yapımı GI Jane filmindeki Demi Moore’un görünüşüyle ​​karşılaştıran bir şaka yaptığı sırada En İyi Belgesel Film ödülünü takdim ediyordu. İlk önce şakaya gülmüş gibi görünen Smith, ardından ayağa kalkıp komedyene tokat attı ve koltuğuna geri dönerek Rock’a “Karımın adını lanet ağzından uzak tut” diye bağırdı.

Smith canlı yayında açıkça birine saldırmış olsa da, oyuncu bir saatten kısa bir süre sonra En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandı ve ödülünü kabul etti. Akademi, Smith’i sahneden almadığı için eleştirildi, ancak Rock suçlamada bulunmaya karar verirse polis Smith’i tutuklamaya hazırdı. Rock suçlamada bulunmayı reddetti ve ödülü takdim ettikten sonra etkinlikten ayrıldı. Nisan ayının başında Smith Akademiden istifa etti ve birkaç gün sonra, etkinliğe katılmaktan veya sanal bir görünüm sergilemekten on yıl boyunca men edildi.

TMZ’ye göre durumu çevreleyen olaylar bitmeye başladığında Kenny Rock Smith’e meydan okudu. Kenny Rock, Celebrity Boxing adlı programın kurucusu Damon Feldman ile bir anlaşma imzaladıktan sonra ilk rakibinin Smith olmasını istedi. Kardeşi Chris ve Smith’in dövüşmesi gerektiğini düşünüp düşünmediği sorulduğunda Kenny Rock, “Hayır, yapmamalılar. Ama Will Smith ile ringe çıkmalıyım” dedi.

Smith, karısının yaygın bir saç dökülmesi türü olan alopesi ile mücadelesi nedeniyle bu şakaya kızmış olsa da çoğu kişi şiddetin uygun yanıt olmadığı konusunda hemfikir. Oscar’lardan men edilmenin yanı sıra Smith’in kariyeri şimdiden darbe almaya başladı. Bad Boys 4’ün olaydan sonra beklemeye alındığı bildirildi. Smith’in yaklaşmakta olan Netflix filmi Fast and Loose’un da tartışmaların ardından askıya alındı. Smith, I Am Legend 2 gibi gişe rekorları kıracak birçok başka projede yer aldığından, eylemlerinin kariyerini etkilemeye devam edip etmeyeceği bilinmiyor.

Smith’in taşkınlığı kişisel hayatında hiç şüphesiz çok fazla görülmeyen bir nokta, ancak Chris Rock’ın durumu ele alışı ve törene devam etmesi oldukça takdir topladı. Ayrıca Kenny daha önce Smith’in özrünün gerçek olduğunu düşünmediğini söyledi. Bu söylem yeterince adil olsa da şiddete şiddetle yanıt vermek doğru değil. Görünüşe göre Smith durumu geride bırakmaya çalışıyor, bu yüzden muhtemelen Kenny Rock’ın talebine cevap verme zahmetine bile girmeyecek.