Pek çok farklı Batman filmi tasvirine rağmen, Christopher Nolan’ın Kara Şövalye üçlemesi hala birçok kişi için favori olmaya devam ediyor. The Dark Knight ve The Dark Knight Rises hala tüm zamanların en çok hasılat yapan ilk 50 filmi arasında yer aldığından, dördüncü bir film inanılmaz derecede başarılı olabirdi, ancak Nolan bir üçlemede durmayı seçti ve seriye geri dönmeyeceğini belirtti.

Christian Bale, Toronto Sun ile yaptığı röportajda yönetmenin düşünce sürecini açıklamıştı. “Chris bana her zaman eğer üç filmi yapabilirsek sonunda duracağımızı söylerdi. Sonra kaçınılmaz olarak bize gelip 4. filme ne dersin? dedikleri zaman cevabım hayır olurdu. Chris’in düşüncesine bağlı kalmalıyız, ki onun tek hayali bir üçleme yapmaktı. Fazla uzağa gitmemize gerek yok.”

Modern zamanların süper kahraman filmlerinin çoğunda plan, karakterin ilk filminden sonra da devam etmesidir. Yine de Nolan, her filmi sonuncusuymuş gibi yazarak her şeyi farklı bir açıdan yaratmak istedi. Bale ayrıca bu fikri şöyle açıkladı: “Her seferinde bir filmin ötesinde fırsatımız yokmuş gibi davrandık.”

Bu filmler büyük bir popülerlik yakalasa bile, Nolan üçlemenin bitip bitmeyeceğinden emin değildi. Bale konuşmasına devam etti, “bize geldiklerinde ve bir film daha yapmak ister misin? dediklerinde, harikaydı ama işte bu kadar dedik. Böylece Warner Bros. daha fazlasını bekleyemeyeceğini anladı ve her film karakterin sonuymuş gibi ele alındı.”

Süper kahraman filmlerinin daha büyük bir dünya kurması ve bundan sonra ne olacağına dair ipuçları eklemesi her zaman görülmüş birşeydir. Yine de Kara Şövalye üçlemesi, karakter için net bir başlangıç, orta ve son ile bağımsız bir seri yaratmayı başardı. Nolan kariyerini bu üç film ile zirvede tutmayı başardı ve yakın gelecekte de unutulacak gibi durmuyor.