Sıra dışı ve inanılmaz durumlara hapsolmak ve çoğu durumda neredeyse yok edilemez olmak gibi çizgi film karakterlerinin her zaman takip ettiği birkaç kural vardır, ancak izleyicilerin yıllardır merakını uyandıran bir ayrıntı var: bir grup çizgi film karakterlerinin sadece dört parmağı var peki ya neden?

Çizgi filmler sanatçılara gerçek hayatta olması imkansız olan şekillere ve fiziksel özelliklere sahip karakterler bulma şansı verir ve fizik yasalarının daha fazlasının tamamen farklı olduğu dünyaları ve durumları keşfetmelerine izin vererek bu karakterlerin hayatta kalmasını sağlar. Günümüzde çizgi film gösterileri sadece genç bir izleyici kitlesi için değil daha olgun bir izleyici kitlesini hedefleyen başarılı bir animasyon gösterileri dalgası oldu, ancak bunların çoğunun ortak noktası olan çok tuhaf bir ayrıntı var. Karakterlerin yalnızca dört parmağı var.

Dizi ve filmlerdeki birçok çizgi film karakterinin yalnızca dört parmağı vardır ve bu, onlarca yıldır devam eden bir “gelenek” haline gelmiş gibi gözüküyor. Çizgi film karakterlerinin neden sadece dört parmağı olduğuna dair en popüler açıklama tamamen animasyon süreci ile ilgili gibi gözüküyor, çünkü beş yerine sadece dört parmak çizmek animasyon gerçekliği açısından çok daha kolaydır ve bu nedenle animatörler ile stüdyo için zamandan ve paradan tasarruf sağlar. Sözü edilen bu çizimler özellikle karikatürler elle çizildiğinde önemliydi, ancak şimdi teknoloji büyük kolaylık sağlasa bile çizgi film karakterlerinin dört parmağı hala var.

Çizgi film karakterlerinin dört parmağa sahip olmasının bir başka nedeni de, tasarımları yuvarlak ve çoğunlukla dairelerden oluşan avuç içinin fazla parmak ile birleşince iyi görünmemesi. Walt Disney’in animatör kadrosunda yer alan birinin yaptığı benzetme gibi Mickey Mouse’un beş parmağı olsaydı, elleri “bir demet muz gibi görünürdü”.

Dört parmak aynı zamanda karakter sınıflandırmada kullanılan bir teknik olarak görülüyor. Örneğin, Pamuk Prenses’in beş parmağı ancak cücelerin sadece dört parmağı vardı, bu fantezi unsurunu korumak için 4 parmak kullanılmaya devam edildi. Bununla birlikte Japonca karakterlerin genellikle beş parmağa da sahip olduğuna dikkat çekmek önemlidir ve bunun farklı nedenleri vardır: “ölüm” kelimesiyle benzer telaffuzu nedeniyle dört numaraya karşı bir isteksizlik duyulur ve dört parmak rahatsız edici bir referans olarak kabul edilir.

Modern çizgi filmlerde geleneksel veya tasarım açısından basitlik için dört parmaklı karakterlere sahip olmaya devam ediyor ancak bazı durumlarda, Simpsons’taki Tanrı gibi farklı nedenlerle belirli karakterlere beşinci parmak veriliyor. Şimdilik dikkat etmediğiniz sürece parmaklar normal gibi gelmeye devam edecek gibi gözüküyor.