Çizgi roman efsanesi ve Spider-Man, Iron Man, Hulk ve Fantastic Four gibi ikonik süper kahramanların yaratıcısı Stan Lee, 12 Kasım 2018 yılında 95 yaşında öldü.

Stan Lee kolayca dünyanın en ünlü çizgi roman yazarı ve editörü olsa da, hayal ettiğiniz kadar zengin olmayabilir. Mali durumu hakkında pek bir şey bilinmiyor, ancak yazarın net malvarlığının 50 milyon ila 80 milyon dolar arasında olduğu tahmin ediliyor. Bu para açıkçası çok. Ancak Stan Lee, yıllar içinde pek çok akıllıca olmayan iş kararı verdiğini ve bunun sonucunda masada bol miktarda para bıraktığını söyledi. Ne de olsa, New York Times’ın ölüm ilanına göre gişede 24 milyar doların üzerinde hasılat elde eden ve son derece başarılı Marvel filmlerinde karakterlerin birçoğunu yaratan kişi.

İşte Stan Lee’nin muhteşem kariyeri ve kreasyonlarının hızlı bir özeti, ardından gelen finansal başarılar ve hayal kırıklıkları hakkında bildiklerimiz.

Stan Lee’nin Haftada 8 Dolardan Başlayan Çizgi Romanlardaki Yükselişi

New York Times’ın haberine göre, 1922’de Stanley Lieber olarak dünyaya gelen Stan Lee, çizgi roman kariyerine henüz gençken başladı ve Timely Publications için haftada 8 dolar maaş alarak bir ofis çalışanı olarak çalıştı.

Lee, 1961’de sanatçı Jack Kirby ile son derece başarılı Fantastic Four’u yarattı ve dikkate değer ölçüde üretken bir dönemi başlattı. Spider-Man, Incredible Hulk, X-Men ve Iron Man, Stan Lee ve Marvel meslektaşlarının yaratıcı gücü sayesinde 1962 ile 1963 yılları arasında ilk kez sahneye çıktılar. 1960’ların sonunda Marvel, DC Comics’i dünyanın en çok satan çizgi roman yayıncısı olarak geride bırakmıştı. Ve 1972’de Stan Lee, Marvel Comics’te yazı işleri müdürü ve yayıncı pozisyonuna terfi etti.

Daha Açgözlü Olmalıydım.

Çizgi romanlar Stan Lee’yi zengin ve ünlü yaptı. Ancak Stan Lee, Marvel evreninin ne kadar delice başarılı ve kazançlı hale geldiği göz önüne alındığında, iş kararlarının genellikle aptalca olduğunu daha sonraki yaşamında yansıttı.

Lee , 2016’da Hollywood Reporter’a “İş açısından aptaldım”, “Daha açgözlü olmalıydım.” dedi. Marvel, on yıllar boyunca birkaç kez satın alındı ​​​​ve satıldı ve sonunda Disney, 2009’da markayı ve karakter kataloğunu almak için 4 milyar dolar ödedi. Ancak Stan Lee hiçbir zaman Marvel’in sahibi olmadı, bu yüzden para kazanamadı.

Lee, 1998’de Marvel ile, yarattığı karakterlere dayalı filmlerden ve TV şovlarından elde edilen kârın kendisine payını ödeyeceği varsayılan bir sözleşme imzalamadığı için pişman olduğunu söyledi. 2002’de kendisine hak ettiği payın verilmediğini iddia ederek Marvel’a dava açtı ve birkaç yıl sonra “Örümcek Adam” gibi filmlerden elde edilen kârın %10’unu aldı.

Stan Lee Film Cameos ve Davalar

Modern sinemaseverler, fark etseler de etmeseler de Stan Lee’yi bol bol gördüler. 2018 yılına kadar, avengers dahil olmak üzere 37 Marvel filminde küçük rollerde yer aldı.

Ne yazık ki, Stan Lee, daha sonraki yaşamlarında davalar ve dağınık finansmanlar içinde boğuştuğu biliniyordu. Marvel’a karşı açtığı davalara ek olarak, POW’a dava açtı. Ayrıca kızı JC ve bir grup işleyici ile yaşlı istismarı iddiaları ile yasal savaşlara bulaştı. Geçen yıl yayınlanan Stan Lee biyografisinin yazarı Bob Batchelor, “Stan Lee’nin dolandırıcılara karşı bir Örümcek sezgisi olsaydı, dünya onun için daha iyi bir yer olurdu” dedi.

Bir İmza 100 Dolardan Fazla

Stan Lee Son yıllarda, onun için istikrarlı bir gelir akışı olduğunu kanıtlayan çizgi roman toplantılarında en çok aranan yıldızlardan biri oldu. Yıllar geçtikçe, çizgi roman hayranları onunla tanışmak ve ondan bir özçekim veya imza almak için giderek daha fazla para ödemeye istekli oldular.

Stan Lee’nin sağlığı son yıllarda kötüleştiğinden, hayranlar onun yoğun halk önüne çıkma programı hakkında endişelerini dile getiriyorlardı. 2018’in başlarında Filipinler’de imza günü yapması gerekiyordu, ancak iptal etti. Stan Lee imzası için geçerli fiyat 2010’da 50 dolardı ve 2016’da iki katına çıkarak 100 dolara çıktı ve daha yakın zamanda 130 dolara ulaştı…

Stan Lee 12 Kasım 2018’de yaşamını yitirdi. Hayatını bu işe adadığını söyleyen yazar yanlış yaptığını birçok kez belirtti. Yine de ailesine bıraktığı Maddi mirasın yanı sıra, tüm dünyaya manevi mirasınıda bırakmayı unutmadı.

Kaynak: tr.wikipedia.org, independent.co.uk, bbc.co.uk, wired.com, money.com

SONRAKİ:

VENOM 2 ÇIKIŞ TARİHİNİN TEKRAR ERTELENEBİLECEĞİ BİLDİRİLDİ