Robert Pattinson, bir başka popüler film serisinde lider olmadan önce Harry Potter serisinde, Harry Potter ve Ateş Kadehi’ndeki Üç büyücü Turnuvasında şampiyonlardan biri olarak seçilen ciddi bir Hufflepuff olan Cedric Diggory olarak önemli bir rol oynadı. Pattinson, tüm seri için önemli bir dönüm noktası olarak hizmet edtti. Buna son perdede Cedric’in ölümü de dahildi ve Radcliffe ile birkaç sahne paylaştı.

O zamandan beri Pattinson ve Radcliffe’in kariyerleri birbirinden ayrıldı. Radcliffe, sonuna kadar Harry Potter’da kaldı ve serinin bitiminden sonraki yıllarda bağımsız olarak kendine bir isim yaptı. Bu sıralarda Pattinson, Twilight serisinde vampir Edward Cullen’ı oynamaya devam etti. Bu seri sona erdiğinde birkaç yıl bağımsız filmlere yöneldi. 2022’de ise Batman ile gişe rekorları kıranların dünyasına geri dönecek.

Birlikte büyük bir seride göründükleri için bazı hayranlar Pattinson ve Radcliffe’in iyi arkadaş olduğuna inanabilir. Radcliffe’in The Jonathan Ross Show ile ilgili yakın tarihli bir röportajda açıkladığı gibi, durum tam olarak böyle değil. Oyuncu, Ateş Kadehi’nde birlikte çalıştıkları zamandan beri Pattinson hakkında söyleyecek güzel şeyleri olmasına rağmen çok uzun zamandır konuşmadıklarını açıkladı. Radcliffe dedi ki:

İlk zamanlarda New York’ta Westside Otoyolundaydım, arkamı döndüm ve bir reklam panosunu gördüm. ‘Ne, bu adamı tanıyorum!’ dedim. O zamanlar Alacakaranlık kitaplarını duymamıştım. Popülerliğinin farkında değildim. Ve evet, bu garip. Artık temelde sadece gazeteciler aracılığıyla iletişim kurduğumuz çok garip bir ilişkimiz var. Birbirimizi yıllardır görmedik. Herkes çok iyi arkadaş olduğumuzu varsaydığı için öyle gözüküyorduk ancak durum böyle değil. Ama onunla çalıştığım süre boyunca gördüğüm kadarıyla çok hoş bir adamdı.

Birlikte sadece bir filmde rol aldıklarını düşününce Radcliffe ve Pattinson’ın aslında en iyi arkadaş olmaması pek şaşırtıcı değil. En azından Radcliffe’in tarafında, filmin ana rolünde yer alan 3 arkadaşın hala birbirlerine düşkün oldukları açık. Üçü, gelecek yıl Harry Potter serisinin mirasına yeniden bakacak olan bir HBO Max buluşması özel etkinliği için bir araya gelecek. Belki de Pattinson da hızlı bir şekilde görünebilir.