Spider-Man: No Way Home filmi Charlie Cox’un Daredevil’inin merakla beklenen MCU’ya dönüşünü içeriyordu ancak bu şimdilik diğer Defender’ların henüz alamadığı bir muamele. 2015’te Netflix, Matt Murdock’un New York Savaşı’nın ardından hem avukat hem de kanunsuz olarak gerçekleştirdiği maceralarının gözüktüğü Daredevil’ın 1. sezonunu yayınladı. Daredevil, hem popüler hem de daha belirsiz bir takım Marvel karakterlerini içeren ve The Defenders adlı mini dizisinde ufak çaplı Avengers tarzı bir ekip kurmayla sonuçlanan Netflix’e özel şovun ilk sürümüydü.

Yayınlandığı sırada tüm Netflix şovlarının gelecekteki hikayesi yaygın olarak kabul edildi, ancak Marvel Studios’un Disney+ platformu tüm yapımları havada bıraktı. Zaten son zamanlarda gerçekleşen olaylara göre Marvel Studios bazı karakterleri MCU yapımlarında kullanmaya istekli olduğunu kanıtladı. Ne yazık ki bu MCU davetiyesinin Jessica Jones ve Luke Cage gibi diğer Netflix karakterlerine genişletilip genişletilemeyeceği belirsizliğini koruyor.

Daredevil’ın ilk Netflix Marvel karakteri olması yüzünden MCU’ya ilk ulaşan karakter olması en mantıklısı. Daredevil, piyasaya sürülen ilk Marvel-Netflix dizisiydi ve hem kalite hem de anlatı söz konusu olduğunda açık ara en tutarlı olanı olmaya devam ediyor. Ek olarak 2022’de kendi özel Disney+ serisini alacak olan Spider-Man ve Moon Knight gibi büyük MCU kahramanlarıyla olan sayısız bağları nedeniyle Daredevil’in MCU geleceğini tasavvur etmek zor değil.

Charlie Cox’un korkusuz bir adamı canlandırması dizinin ilk gösterimi 2015 yılının Nisan ayında yapıldığında hayranlar arasında hemen yankı buldu. Hayranların favori karakterlerine sahip diğer beş Netflix Marvel dizsinin yayınlanmasından sonra bile tüm Defender’lar arasında en çok kabul gören karakterdi. Bu, Marvel Studios’un neden diğer Netflix kahramanlarını değil de Daredevil’ı tanıtmak için daha fazla acele ettiğini açıklayabilir.

Ama belki de Daredevil’in diğer suç savaşçılarından herhangi birinden daha önce MCU’ya dönmesinin ana nedeni, karakterin mevcut MCU anlatısına ne kadar uyduğudur. Çizgi roman ve daha birçok yerde Daredevil’ın Spider-Man ve Avengers gibi en büyük karakterlerinden ve takımlarından bazılarıyla güçlü bağları var. Marvel’ın şu anki listesine dayanarak,Charlie Cox’un geri dönebileceği çok sayıda Faz 4 film ve dizisi var. Bunlardan birkaçı Moon Knight, She-Hulk, Echo, Spider-Man 4 ve Avengers 5 gibi yapımlar.

Ne yazık ki Netflix’in diğer savunucularının MCU’ya katılması o kadar kolay değil. Karakterle ilişkili şiddet miktarı göz önüne alındığında, Disney markası altında gerçek bir Punisher dizisi hayal etmek zor. Aynı şey, her ikisininde kendi programlarında tematik olarak oldukça olgun zorluklarla uğraşan Jessica Jones ve Luke Cage için de geçerli. Ancak eğer Marvel, Moon Knight ve Deadpool 3 gibi projelerde daha karanlık temaları işlemeye karar verirse gelecekleri için iyiye işaret ediyor olabilir.