Black Adam son yıllarda DC çizgi roman okuyucuları için bir dayanak noktası haline gelse de, çizgi roman dışında da artık tanınmaya başlıyor. Karakterin neredeyse 1945’e kadar uzanan bir geçmişi var, DC’nin DC olduğu bir zamanda bile var olan karakter artık sinematik evrenle tanışmak üzere.

Black Adam’ın İlk Çizgi Roman Görünümü

Black Adam ilk olarak çizgi romanların Altın Çağı’nda, 1945’te Fawcett Comics’in Marvel Family #1 sayısında çıkış yaptı.

Batman’in ikonik baş düşmanı Joker gibi, Black Adam da ilk ortaya çıkışının sonunda ölmesi gereken tek seferlik bir kötü adam olarak tasarlanmıştı. Ancak ilk ortaya çıkışından yıllar sonra yeniden ortaya çıkan ve Batman’in baş düşmanı haline gelen Joker’de olduğu gibi, Black Adam’ın hikayesi onu süper kahraman düşmanları statüsüne yükselten bir geri dönüşün zeminini hazırlıyordu.

Black Adam’ın Güçleri

Black Adam’ın güçleri ona tanrılar tarafından verilmiştir. Karakteri güçlendiren Mısır Tanrıları ve özellikleri şunlardır:
  • İnanılmaz bir dayanıklılık ve dokunulmazlık veren Shu.
  • Süper hız veren Heru.
  • Muazzam fiziksel güç veren Amon.
  • Büyük bir hikmet ve ilim bahşeden Zehuti.
  • Belirsiz bir “güç” olarak adlandırılan Aton, bu yıldırım güçleriyle ilgilidir.
  • Ve son olarak, Black Adam’a sarsılmaz cesaret veren Menthu.

Ufak bir not olarak çizgi romanlarda Black Adam’ın güç seviyeleri genellikle Shazam!’ınkinden bile çok daha güçlü olarak tasvir edilmiştir, özellikle de Billy Batson’ın Mary Batson ve Freddie Freeman’la yaptığı gibi gücünü kolay kolay başkalarıyla paylaşmadığı için bu yönden daha üstün kalmıştır.

Superman Kadar Güçlü mü?

Karakterin tüm güçleri emrindeyken DC Evreninde, Superman ile saf ham fiziksel güç, hız ve dayanıklılık açısından eşit zeminde buluşabilecek birkaç varlıktan biri olmayı başarbilmiş bir karakterdir. Dediğimiz gibi Superman’in gücüne yakındır, ancak kesinlikle daha güçlü demek herkesi yanıltabilir.