Sırasıyla 2016 ve 2018’de çıkan ilk iki Deadpool filmi, orijinal Deadpool çizgi romanlarının R dereceli ve yüksek potansiyelli gücü sayesinde hızla beğeni kazandı. Filmlerin her ikisi de büyük başarılar elde etti ve ilk Deadpool, bütçesinden 10 kat fazla hasılat elde etmeyi başardı. Projeler ayrıca birinci sınıf yıldız Ryan Reynolds’ı şöhret kademesinde daha da ileriye taşıyarak gelecekteki rollerine katkıda bulundu.

İlk iki Deadpool filmi, Marvel’ın X-Men ve Deadpool karakterlerinin haklarına sahip olan 20th Century Fox tarafından yapıldı. Ancak Disney stüdyoyu satın aldığına göre Fox’un süper kahraman projelerinin kaderi hala havada. Disney, Deadpool 3’ü önceki filmlere nazaran kötü yapmayacağına dair az çok söz verdi, ancak stüdyonun PG-13’ten daha yüksek bir dereceye sahip projeler oluşturmaktaki tereddütü birçok hayranını tedirgin etti.

The Big Thing ile yapılan bir röportaj sırasında Liefeld’e Disney’in Deadpool 3’ü yapma haklarına sahip olması konusunda “gergin olup olmadığı” soruldu. Çizgi roman yazarı utangaç bir tavırla, “Kameranın içine bakayım. Gergin miyim? EVET” dedi. Marvel’ın hedef demografisi yaşlandıkça, R dereceli içeriklerin hayranların ilgisinin devam etmesi için önemli olduğunu savundu ve anlamlı bir şekilde şu soruyu sordu, “Disney’in R dereceli bir film yapacağına güvenebilir miyim? İki yıl sonra beni uyandırıp işe yaradığını gösterebilir misiniz?”

Liefeld, hem Marvel çizgi romanlarının hem de MCU’nun hayranı olduğunu kanıtladı, ancak sorusunda haklı olarak karakterinin altında çalıştığı ton kesinlikle Disney/Marvel’in mevcut proje listesi için mükemmel bir uyum sağlamıyor. Marvel’ın sinema filmlerinin büyük bir kısmı PG-13 bölgesinde sıkı bir şekilde yerleşmiş durumda. Şirket, Deadpool 3’te herhangi bir önemli ilerlemeyi duyurmakta yavaş davrandı ve bu da daha yetişkin tonunun seride devam etmesini isteyenler için bir endişe kaynağı olarak görülüyor.