Çoğu film için yalnızca sinemalarda yayınlanma olayı, COVID-19’un sinemaları kapattığı 2020 yılına kadar önemli bir tartışma konusu değildi. Bu, Hollywood’u sinemaların kapalı olması veya katılımın sınırlı olması nedeniyle dijitale uyum sağlamaya zorladı. İsteğe bağlı video yayınlarının ve oyunların bir sinema lansmanı ile aynı gün bir akış hizmetinde çıkış yapmasının artmasına neden oldu.

Warner Bros, 2021 film listesinin tamamının HBO Max’te ve aynı anda sinemalarda gösterime gireceğini cesurca duyururken diğer stüdyolar her filmi vaka bazında incelemeyi seçti. Disney her ikisini yaptı ve geçen bir buçuk yıl boyunca birden fazla türde yayın denedi. Mulan, Premier Access aracılığıyla yurt içinde yalnızca Disney+’da çıkış yapan ilk film olurken, Cruella ve Black Widow sinemalarda yayınlandıkları gün Disney+’ın ücretli kategorisine geçtiler. Disney ayrıca Soul ve Luca’yı hiçbir ücret ödemeden doğrudan Disney+’ a koymayı seçti. Son zamanlarda Free Guy ve Shang-Chi filmide konuşulmaya başlandı ancak Disney’in bu filmler için 45 günlük özel sinema yayını taahhüt ettiğini unutmamak gerek.

Disney, stüdyonun kalan 2021 filminin altısının da özel sinema yayını alacağını onayladı. Buna Son Düello, Ron’s Gone Wrong, Eternals, Encanto, West Side Story ve The King’s Man dahildir. Bu filmlerin her birisi Disney+ platformuna geçmeden önce 45 günlük sinema yayınından geçmek zorunda.

Disney’in kalan 2021 filmleri için yalnızca sinema salonları taahhüdü stüdyo için harika bir yazın ardından geliyor. Black Widow, Cruella ve Jungle Cruise gişede iyi performans gösterdi ve Disney+ sayesinde milyonlarca dolar daha kazandı. Ancak Disney’in bu kararı vermesine gerçekten yardımcı olan Shang-Chi ve Free Guy’ın son performanslarıydı. Her iki film de gişe beklentilerinden daha iyi performans gösterdi. Bu da stüdyonun daha net kararlar almasına önemli ölçüde yararlı oldu.