Medya devi Disney, sinema yayınlarında güçlü bir tutuş ve gelişen bir akış hizmeti ile şüphesiz modern içerik kreasyonlarının ön saflarında yer alıyor. Disney medyası üç ana içerik grubundan oluşur: stüdyolar, genel eğlence ve spor. Disney çatısı altındaki stüdyolar arasında Walt Disney Pictures, Walt Disney Animation Studios, Pixar, LucasFilm, 20 th Century Studios, Marvel Studios ve Searchlight Pictures bulunmaktadır. ABC Entertainment, Disney Channel, FX Networks ve Hulu gibi ağlar Disney’in genel eğlence gruplarının bir parçasıyken, ESPN onların tek spor ağı olmaya devam ediyor.

Disney, doğrudan tüketiciye yönelik akış modeliyle sağlam bir pazar bulduğundan beri yükselişi neredeyse durdurulamaz oldu. 2021’in başlarında konuşan CEO Bob Chapek Disney’in 2022 yılında 100’ün üzerinde yeni içerik yayınlayacağını açıkladı.

The Hollywood Reporter tarafından bildirilen raporlara göre Disney, 2022 mali yılı için yeni içeriklere 33 milyar dolar harcamayı hedefliyor. Bu 33 milyar dolar Disney’in medya holdinginin tüm gruplarına harcanacak. Raporun toplamı, yaklaşık 25 milyar dolar olan 2021 mali yılına göre 8 milyar dolar daha fazla. Harcamadaki artışın genel amacı şirketin akış hizmetlerine daha fazla içerik sunmasını istemesinden kaynaklanıyor olabilir.

Netflix’in 2022’de yaklaşık 14 milyar dolar harcamayı planladığı ve WarnerMedia’nın 20 milyar dolar harcamayı planladığı göz önüne alındığında, Disney’in diğer medya şirketlerine kıyasla büyümeye ve kaliteye daha hırslı bir yaklaşım benimsediği açıkça ortada.

Disney’in 2022’de 100’den fazla yeni içerik yayınlama hedefi başlangıçta göz korkutucuydu. 2021’de yaklaşık 60 yeni içeriğin piyasaya sürüldüğünü düşünürsek bu yüksek bir rakam. Muazzam bütçe henüz izleyicilere tam olarak güven vermese de beklentiler giderek artıyor.