2019’da gerçekleşen dünya lansmanından bu yana Disney+, yeni ve eski Disney içeriği için önemli bir merkez olduğunu kanıtladı. Akış hizmetinde bulunan ve göze çarpan şeyler Star Wars ve Marvel Sinematik Evreni gibi popüler serilerin uzantıları olarak var olan orijinal Disney+ programlarıdır. Disney’in medya evrenlerini genişletmek için bu platformu kullanması ise Disney+’ın Temmuz 2022 itibariyle 221 milyondan fazla abonesi ile övünmesiyle sonuçlandı.

Son gelen küresel zamanlarla beraber Disney Aralık ayında akış platformunda fiyat artışlarının olacağını açıkladı. Disney+’ın reklamlı bir sürümü ayda 7,99 ABD Doları’na satışa sunulacakken, Disney+’ın reklamsız sürümü ayda 10,99 ABD dolarına kadar bir fiyat artışı görecek. Ülkemizde uygulanan özel fiyatlandırma nedeniyle zaten halihazırda 34,99 TL’lik bir ücrete tabi tutulmaktayız. (Yazının yazıldığı sıralar 23,99 TL) Gerçekleşecek bu zamla orijinal paketin reklamlı olacağını düşünürsek reklamsız paket 50 TL seviyelerine çıkabilir.

Yaşanacak bu fiyat artışlarına rağmen Disney CEO’su Bob Chapek, Disney+’ın sunduğu içeriğin hala abonelik ücretinden daha değerli olduğuna inanıyor. Variety, Chapek’in Disney+ içeriğini gelen fiyat değişikliklerini haklı çıkaracak kadar yüksek kaliteli gördüğünü bildiriyor. Ayrıca fiyat artışının genel olarak Disney+’ın başarısını olumsuz etkileyeceğini düşünmediğini de belirtiyor.

Chapek Disney+’ın reklamlı bir sürümüne sahip olmasının “gerçekten farklı tüketici ihtiyaçlarını karşılamasına izin vereceğini” söylüyor. Yaklaşan Disney+ orijinal serilerine harcanan para, Star Wars: Skeleton Crew’in 136 milyon dolarlık bütçesiyle her geçen zamanda daha da artıyor. Ancak bu bütçeler gelecekte daha fazla fiyat artışına yol açabilir. Disney+ fiyatlarını artırıyor olsa da, Chapek’in kararı haklı gördüğü ve hizmeti büyütmeye devam etmek istediği açık.