2020’de eski Disney CEO’su Bob Iger görevden ayrıldığında yerine o sırada Disney Parks’ın Başkanı olarak görev yapan Bob Chapek getirilmişti. Chapek’in konumunun yükselişi inanılmaz derecede hızlı olsa da COVID-19 pandemisi yüzünden işlerinin bir kısmı sekteye uğradı.

Buna ek olarak CEO rolünü üstlendiğinden beri kararları için birçok kez tepkilerle karşı karşıya kaldı. Chapek’i çevreleyen tartışmaları artıran durumlar arasında Pixar çalışanlarının filmlerinin yalnızca Disney+’da yayınlanmasından duydukları hayal kırıklığını dile getirmeleri, daha sonra yıldız Scarlett Johansson’ın şirkete karşı açtığı davaya yol açan Black Widow’un eşzamanlı sinema ve Disney+’ta ele alınması yer alıyor.

Wall Street Journal ile yakın tarihli bir röportajda Chapek, animasyonun yetişkinler için değil sadece çocuklar için olduğu iddiasıyla kendisine daha fazla tepki çekti. Bu yorumlar The Lego Movie yardımcı yönetmeni Christopher Miller’da dahil olmak üzere olumsuz tepkileri tetikledi.

Chapek’in Animasyon Görüşü Neden Yanlış?

Chapek’in animasyon filmleriyle ilgili görüşlerine bakacak olursak bir animasyon filminde yetişkinlerin bulabileceği pek fazla birşey olmadığına inandığını gösteriyor. Disney’in CEO’su olmasına ve Disney-Pixar’ın her yaş grubuna hitap eden olgun temalara ve duygusal karmaşıklığa sahip animasyon filmler üretmesiyle bilinmesine rağmen, Chapek Disney’in izleyicisini pek fazla anlamıyor gibi görünüyor. Disney bayrağı altındaki animasyon filmleri geçmişte Akademi Ödülleri’nde birçok kez ödül aldı ve bu konuma aday gösterildi.

Bununla birlikte Disney CEO’sunun şirketin kârlı alanlarından birinin yaratıcılarını ve hayran kitlesini göz ardı eden yorumlar yaptığını görmek ilginç. İnsanların bu açıklamaya nasıl tepki vermesi gerektiği belli olmasa da, Chapek’in gelecekte nasıl daha ilginç şeyler yapmayı veya söylemeyi planladığını görmek merak konusu olacak.