Disney, Scarlett Johansson’ın Black Widow davasında yargılanmaktan kaçınmak istiyor. Johansson, Disney’in filmi aynı anda Disney+’da yayınlayarak süper kahraman filmi için yaptığı sözleşmeyi ihlal ettiğini iddia ediyor. Aktris, Black Widow belirtilen gişe performans işaretlerine ulaştığında ikramiye kazanmaya hazırdı, iddia ettiği işaretler Disney’in filmi yalnızca sinemalarda yayınlamama kararıyla engellendi. Sonuç olarak, Disney+ hamlesinin aktrisin tahmini 50 milyon dolar kaybetmesine neden olduğu bildirildi.

Dava haberlerini duyduktan sonra Disney, Johansson’ın 20 milyon dolarlık maaş çekine atıfta bulunarak, küresel koronavirüs pandemisi ışığında bu yaptığını “üzücü” olarak nitelendiren şaşırtıcı bir açıklama yayınladı.

THR, Disney’in Johansson’ın Black Widow davasında davanın tahkime taşınmasını talep ederek yargılanmaktan kaçınmak için harekete geçtiğini bildirdi. (Tahkim, taraflar arasında çıkan uyuşmazlıkların devletin resmi yargı organları yerine, kendileri tarafından belirlenen hakemlerce çözümlendiği bir uyuşmazlık çözüm yöntemidir.) Disney’in dosyaları, Cuma akşamı Los Angeles Yüksek Mahkemesi’nde gece yarısı netleşti. Dosyalar, şirketin 10 Ağustos’ta Johansson’a karşı tahkim başlattığını ortaya koydu.

Biraz şaşırtıcı olan şey ise, tahkim hükmünün, yasal olarak daha az önemli olan ancak kesinlikle dikkat çekmeye hazır olan noktaları belirten dilidir. Örneğin, şirketin avukatları, Black Widow’un ülkede 9.000’den fazla ekranda oynandığını ve bunun da iddiaya göre filmi en az 1.500 ekranda gösterme yükümlülüklerini yerine getirdiğini detaylandırdı.

Yine de kamuoyu mahkemesi, davada büyük ölçüde Johansson’un yanında yer aldı. Disney’in davaya verdiği hayal kırıklığı yaratan yanıt, itibarlarını inkar edilemez bir şekilde zedeledi ve bu da etik standartlar hakkında kamuoyunda tartışmalara yol açtı. Disney, büyük olasılıkla bu krizi atlatacak kurumsal bir şirket, ancak Johansson kazansa da kazanmasa da şirketin adını lekelemeyi başardı.

SONRAKİ:

EN GÜÇLÜ ETERNALS KİMDİR (NE KADAR GÜÇLÜLER?)