Aylarca süren bir hukuk savaşının ardından Scarlett Johansson ve Disney sözleşme ihlali davalarını özel olarak çözdüler, ancak gerçekte kim kazandı? 29 Temmuz 2021’de Marvel Sinematik Evreninde uzun süredir oyuncu olan Johansson, Los Angeles Yüksek Mahkemesi’nde Sinema devi Disney’e dava açtı. Aktris Disney’in Marvel Stüdyoları’nın anlaşmasının bir parçası olarak kendisine özel bir sinema gösterimi için güvence verdiğini ve maaşının büyük ölçüde filmin gişe performansına dayandığını vurguladı.

İlk duruşmalarının Mart 2022’ye ertelendiğinin açıklanmasından birkaç gün sonra her iki tarafın da bir anlaşmaya vardığı haberi geldi. Anlaşmanın ayrıntıları kamuya açıklanmasa da davanın mevcut ayrıntılarına bakıldığında Disney, Black Widow davasını tartışmalı bir şekilde kazandı.

Disney Davadan Kaçıyor

Disney, bir anlaşmaya vararak haftalar öncesinden istediğini elde etti. Şirket zaten davayı tahkime taşımıştı. Bu, tüm işlemlerin kamu incelemesinden kaldırılacağı ve bunun yerine kararı veren tarafsız bir üçüncü tarafa sunulacağı anlamına geliyordu. Disney’in bunu yapmasının asıl amacı olayı daha da büyütecek sansasyonel davalardan kaçmaktı. Halk stüdyoya şiddetle karşı olduğu için markanın itibarı tehlikedeydi. Cinsiyet savunucuları, kuruluşlar ve sektördeki etkili kişiler de Disney’i Johansson’ın karakterine yönelik saldırıları nedeniyle eleştirdi. Scarlet Witch’in aktrisi Elizabeth Olsen bile desteğini yayınladı. Doctor Strange yıldızı Benedict Cumberbatch, Disney’in yasal savaşı ele alma biçiminden duyduğu hayal kırıklığını dile getirdi. İşin bu kısmına bakınca Disney mantıklı bir seçim sunarak aslında daha kötü sonuçlardan kaçındı.

Şirket Gelecek Planlarını Hazırlıyor

Black Widow davasıyla ilgili haberler patlak verdiğinde, Disney+ Premier yayın akışlarının yıldızları Emma Stone ve Emily Blunt’un sırasıyla Cruella ve Jungle Cruise’un da yasal seçeneklerini kurcalamayı düşündüklerini söyleyen haberler ortaya çıktı. Dava Disney’i oyuncu sözleşmelerini değiştirmeye zorladı. Johansson’ın davasından sadece iki hafta sonra Stone ve Blunt’ın davaları ortaya çıktı. Devam eden süreci kendi avantajlarına kullanmaları için büyük bir şansları vardı. Disney, devam planlarını açıkladığında çoğu şey zaten hazırlanmış durumdaydı, bu da stüdyonun en az kayıp vermesi gerektiği anlamına geliyordu. ‘Oyuncu kaybetmek yok.’

Disney Oyuncularını Korumayı Başardı

Günün sonunda her iki taraf da ne söylerse söylesin, Johansson ve Disney aralarındaki sorunları çözdüler. Haziran ayında Johansson’ın yaklaşmakta olan Tower of Terror filminde rol alması planlanıyordu, ancak yasal işlemler başlatıldığında projenin iptal edildiği söylendi. Marvel oyuncusu tarafından yayınlanan bir açıklamada, “Yıllar boyunca birlikte yaptığımız işten inanılmaz derecede gurur duyuyorum ve ekiple olan yaratıcı ilişkimden büyük keyif aldım” dedi. Johansson, gelecekte Disney’in aktif bir oyuncusu ve işbirlikçisi olmaya devam edeceğini de sözlerine ekledi. Bu da devam projelerinin hız kesmeden devam edeceği anlamına geliyor.

Disney ve Johansson’ın Black Widow yasal tartışması, Hollywood’daki birçok sözleşme anlaşmazlığından sadece biriydi, çoğu şirket gerçek duruşmalar başlamadan önce bir çözüm buldu ve sadece bir avuç kamuoyunun dikkatini çekti. Sonunda Disney yasal anlaşmazlıktan Johansson’dan önce çıkmış olsa da, bu davada hangi yolu seçerlerse seçsinler, oyuncular ve stüdyoların nihayetinde her iki tarafa da büyük fayda sağlayacak bir anlaşmaya varabileceklerini görmüş olduk. Sonuç olarak Disney, popülerliğe sahip bir oyuncusunu ileriye dönük anlamda geri kazandı. Johansson ise sonuçtan oldukça memnun ki Disney’in ileriye dönük projelerinde yer almaya devam edecek.

Black Widow Davası Hakkındaki Diğer Haberler: