Yakın tarihli bir rapor, Disney’in 2016’da WarnerMedia‘yı satın almaya çalıştığını ortaya koydu. Eğer anlaşma gerçekleşseydi DC evreni nasıl bir görünüm alırdı?

Yaşanan bu olaylar Disney için çok farklı bir gelecek yaratabilirdi ki, 2016 yılında WarnerMedia’yı satın alma girişiminde bulunan birçok ünlü şirket vardı. Nihayetinde AT&T (Dünyanın en büyük telekomünikasyon şirketi), DC Comics ve HBO gibi markaları çatısı altında tutan medya devini satın aldı. Kısa süre önce AT&T’nin Discovery ile 43 milyar dolarlık bir anlaşma yaptığı ve WarnerMedia ile birleştiği açıklandı.

DC 2013’te Man of Steel başladığından beri, gişe hasılatı ve şüpheli yaratıcı kararlarla boğuşuyordu. Zack Snyder’ın bağlantılı bir DC sinematik evreni için orijinal planı, Batman v. Superman’deki başarısızlıklardan ve Justice League’in abartılı kurgusundan sonra yarıda kesildi. Başlangıçta MCU’ya benzer bir şekilde birbirine bağlanmayı amaçlayan Aquaman ve Wonder Woman gibi filmleri oluşturmaya çalışan DC hala MCU kadar güçlü ve benzersiz bir marka yaratmak için mücadele ediyor.

Peki ya 2016’da AT&T’in yerine Disney Warner Bros.’u satın alsaydı neler olurdu? Özellikle DC için, çok farklı bir tonda çok daha birleşik bir seri anlamına gelebilirdi. Disney tarafından işletilen DC işte böyle görünebilirdi:

Snyderverse İptal Edilebilirdi (Zaten Edildi)

Ne yazık ki Zack Snyder’ın kurduğu evren başarılı olamadı, Warner Bros.’un Disney tarafından satın alınması gibi olaylar Snyderverse’i kurtaramazdı. Disney muhtemelen DC’yi kendi tonu ve hikayeleriyle yeniden başlatmak isteyeceğinden, bu mükemmel bir fırsat olurdu.

Çoğu DC Karakteri Yeniden Düzenlenecekti

Bir serinin yeniden başlatılmasıyla, oluşan değişiklikler kaçınılmazdır. Kimine Göre Disney’in Ben Affleck, Ezra Miller, Jason Momoa ve Ray Fisher gibi yıldızları tutması pek olası değil. (Aquaman karakterinin gişedeki başarısı listeden çıkarılmasını engelleyebilir) Henry Cavill’in karakteri Disney dışı filmlerdede zaten oldukça gelişmiş olduğundan, muhtemelen Sperman rolünde de uzun süreli olarak rol alırdı. Disney tarafından tutulması en muhtemel yıldız, birkaç nedenden dolayı Gal Gadot‘tur. Wonder Woman, o zamanlar DC’nin açık ara en başarılı filmiydi. Tonu ve enerjisi Disney’in genel marka imajıyla çok daha uyumlu.

Disney Batman Filmi Olduğundan Çok Daha Farklı Gözükürdü

Batman, Disney için en zor yapımlardan biri olurdu. Karakter ve hikayeleri, son yıllarda yalnızca karanlık ve cesur olarak tasvir edildi. Bu doğrudan Disney markasıyla çatışan bir tarz. Disney’in bir Batman filmi yapması imkansız olmazdı, ancak DC versiyonundan, hatta Christopher Nolan’ın Kara Şövalye üçlemesinden kesinlikle farklı görünürdü.

Disney DC’nin Tonunu Nasıl Değiştirirdi?

Batman haricinde Disney, DC’nin tonunda çok fazla köklü değişiklik yapmak zorunda kalmayacaktı. Ancak, yine de bazı değişiklikler gerekli olacaktır. Zack Snyder’ın evrene karanlık yaklaşımı Disney’de işe yaramayacaktı ve DC’nin genel tonu kaçınılmaz olarak MCU’ya daha yakın olacaktı. DC ve Marvel, genellikle çok farklı şeyler isteyen çok farklı hayran kitlelerine sahipler. İçerikler Marvel’a çok benzer hale gelirse, iş genel DC markası için zararlı olacaktır. Bu nedenle, Disney’in eski rakibi, yeni dostu DC muhtemelen daha yeni bir izleyici kitlesine doğru eğrilirdi.

DC/Marvel Geçişleri

Bir Disney/Warner birleşmesi, resmi Marvel ve DC geçişleri alanında da büyük bir potansiyel gerektirecektir. İlk başta, Disney DC markası birleşimini tanıtmak için reklam kampanyaları ve diğer küçük ölçekli projeler yapabilir ancak işin sonunda, Superman vs. Thor veya Iron Man vs. Batman gibi eşleşmeleri getirmek için çoklu evren hikayelerini açarak büyük bütçeli yapımlar yapma yolunda ilerleyebilirdi.

DC’nin Gelecek Filmleri Daha Bağlantılı Olabilirdi

Disney’i DC’den farklı kılan en önemli şey de filmlerin birbirine bağlı olmasıdır. Açıkçası, DC ortak bir evrene büyük hayallerle başladı, ancak Snyderverse (Zack Snyder’ın kurduğu evren) Warner tarafından iptal edildikten sonra bu planlar kısa kesildi. O zamandan beri DC, Avengers: Infinity War gibi büyük çapraz filmler yapmayı tercih etmedi. Daha parçalı bir yöne gitti.

Bir yazımızın daha sonuna geldik. Sizlere kısa kısa, olabilecek varsayımları listeledik. Disney DC’sinin neye benzediğini asla bilemeyeceğiz, ancak kesinlikle modern kültürün manzarasını büyük ölçüde değiştireceği kesin.