Walt Disney Company’nin yayın hizmeti Disney+’ın, hizmetin daha fazla yetişkin içeriği içermesi gerekip gerekmediği konusunda yöneticiler için hararetli tartışmalara neden olduğu bildiriliyor. Disney+ platformu Marvel, Lucusfilm, 20th Century Studios ve daha fazlası gibi şirketin sahip olduğu çeşitli mülklerden gelen içeriğin barındırıcısıdır. Yakın zamanda iki yıllık yıldönümlerini kutlayan akış hizmetinin, değişen özellikleri için planlanmış birden çok projesi var.

Platfrom, Disney’in Netflix ile yaptığı önceki anlaşmanın sona ermesinden sonra 12 Kasım 2019’da resmen başlatıldı. Şu anda 118,1 milyondan fazla abonesi olan hizmet, etkileyici içerik portföyü ve orijinal programlarının kalitesi ile başarılı oldu. Disney+ büyümeye devam ederken, şirket diğer akış platformlarının izleyicilerine ulaşmak için uyguladığı yönü tartışmaya başladı.

Puck’ın yakın tarihli bir haberine göre, Walt Disney Company’nin yöneticileri akış hizmetinin kataloglarına daha fazla yetişkin içeriğinin gelip gelmemesini hararetli bir şekilde tartışıyorlar. Eski CEO ve mevcut yönetici Bob Iger, şirketin mevcut içeriğine bağlı kalması gerektiğine inandığı belirtmişti. Bununla birlikte mevcut Walt Disney Company CEO’su Bob Chapek, dördüncü çeyrekte aboneliklerde hayal kırıklığı yaratan bir büyümenin ardından daha geniş bir kitlenin ilgisini çekmek için hizmetin genişlemesi gerektiğini söylüyor. Chapek ayrıca Disney+’ın bir gün reklam gösterebileceğini bile iddia ediyor.

Platform, Disney Channel’ın orijinal programlama ve filmlerine ek olarak Marvel Sinematik Evreni, Star Wars Evreni gibi yapımlarla hayranları çekebilse de, sahip oldukları gücü tam olarak sağlayamadı. Birden fazla yetişkin odaklı yapım, dizi veya R olarak derecelendirilen hemen hemen her şey, hizmette bulunmuyor. Bu da Disney+’ın tüm izleyiciler için içerik sunan Netflix veya Amazon Prime’ın aboneliklerinin ötesine geçmesini engelliyor.

Disney’in bu tür içerikleri denediğinide söylememizde fayda var. Bu yılın Şubat ayında bazı uluslararası pazarlarda platfroma R dereceli içerikler eklendi. Yetişkinlere uygun içeriğin aile içeriğinden ayrı kalmasına izin vermek amacıyla ebeveyn denetimlerde platforma dahil edildi. Bu özelliğin yakın zamanda diğer ülkelerede eklenip eklenmeyeceği belli değil.

Walt Disney Company’nin organizasyonunu üzerine inşa ettiği aile değerlerini onurlandırması önemli olsa da, izleyicilerinin olgunlaştığını ve büyüdüğünü fark etmesi önemlidir. Disney+ onlarla birlikte büyümeyi seçebilir veya uzun vadede bu tercihini değiştirerek çok daha geniş kitlelere hitap edebilir.