Bildiğiniz üzere Scarlett Johansson’ın yeni filmi Black Widow hem sinemada hemde dijital yayın platformu olan Disney Plus‘ta yayınlandı.

Scarlett Johansson Disney’i neden dava etti?

Sinema sektöründe oyuncuların sözleşmeleri, genellikle ön ödeme ücreti ve gişe hasılatının belli bir yüzdesinden (farklılık gösterebilir) pay alması sonucu oluşur. Bu film stüdyosu için faydalı bir durumdur, çünkü çekim sırasında bütçenin çok fazla artmasını önler ve film gişede kötü performans gösterirse genel bütçe kaybını sınırlar.

Aynı zamanda oyuncu içinde çok kazançlı olabilir, Back End Deal (arka uç anlaşması) ile önceden pazarlık yapabilirler. Peki ya Back And Deal ne demek? Bilinene göre Back And Deal kelimelerinin anlamı, büyük bir film yıldızının filmin gişede büyük hit alacağını düşünürse, film için genellikle Back And Deal anlaşması yapmaya çalışır. Yani yalnızca önceden bir ücret almakla kalmayacak, aynı zamanda prodüksiyon ve pazarlama maliyetleri karşılandıktan sonra filmin kârından da öenmli ölçüde pay alacakları anlamına geliyor.

Peki bunun Black Widow’la ne alakası var?

İmzalanan bu sözleşmeler genellikle, filmin maksimum gişe potansiyeline ulaşmalarını sağlayacağının garantisini içerir. Johansson’ın Disney’e açtığı davanın nedeni olarak, maaşının büyük ölçüde Black Widow filminin performansına bağlı olduğunu, yıldızın gişede belirli hedeflere ulaştığında ikramiye alacağını ve filmi aynı anda Disney+’da yayınlama kararının bir ihlal teşkil ettiğini belirtiyor.

Black Widow, Marvel Sinematik Evreni için güçlü bir hit olmasına rağmen, film ikinci hafta sonunda gişede keskin bir düşüş yaşadı. Filmin Disney+’ta yayınlanması sadece gişenin düşmesi anlamına gelmiyor, aynı zamanda filmi korsanlığa karşı daha savunmasız hale getiriyor. Johansson’ın davası bu ikili yayın stratejisinin Black Widow’un gişe kârını azalttığını ve bu nedenle filmden elde etmesi beklenen miktarın önemli ölçüde etkilendiğini savunuyor.

Disney’in davaya cevabı:

Disney, dava için Johansson’a sert bir ifadeyle karşılık verdi ve şunları söyledi: “Bu davanın hiçbir değeri yok. COVİD’in korkunç ve uzun süreli küresel etkilerine karşı duyarsızca göz ardı etmesi üzücü” yanıtını verdi.

Johansson’ın sözleşmesini bilen bir Wall Street Journal kaynağı, Black Widow’un Disney+’ta yayınlanması nedeniyle tahmini 50 milyon dolarlık bir kazanç kaybıyla karşı karşıya olduğunu iddia ediyor. Aktrisin avukatı John Berlinski, durumun Disney’in finansal çıkarlarından kaynaklandığını iddia eden bir açıklamada bulundu :

“Disney’in aboneleri artırmak ve böylece şirketin hisse senedi fiyatını artırmak için Black Widow
gibi filmleri doğrudan Disney Plus’ta yayınladığı ve bunun için bir bahane olarak Covid-19’un arkasına
saklandığı bir sır değil. Ancak, bu dar görüşlü stratejiyi ilerletmek için filmlerinin başarısından sorumlu
sanatçıların sözleşmelerini görmezden gelmek, haklarını ihlal ediyor ve mahkemede bunu kanıtlamayı dört
gözle bekliyoruz.
” şeklinde açıklama yaptı.

İleriki günlerde davanın sonucunun ne olacağı merakla bekleniyor.

Kaynak : https://screenrant.com/black-widow-lawsuit-disney-response-scarlett-johansson-release/