Disney CEO’su Bob Chapek, Scarlett Johansson’ın Black Widow ile ilgili davasını takiben stüdyonun sözleşme politikasını değiştireceğini doğruladı. Koronavirüs pandemisi eğlence endüstrisini geri dönülmez bir şekilde değiştirdi, sinema salonlarının kapanması ve izleyicilerin halka açılmak istememesi karşısında durumlar bir hayli kötüye gitti. Çoğu büyük stüdyo, Disney dahil olmak üzere en büyük filmleri için kendi platfromlarını benimsedi.

Tüm Premier filmleri Disney için büyük paralar topladı ancak en çok soruna neden olan Black Widow oldu. Johansson, Temmuz ayı sonlarında filminin söylendiğinden farklı olarak yayınlanması üzerine Disney’e sözleşme ihlali davası açtığında sektörü hayrete düşürdü. Johansson, milyonlarca dolarlık gişe ikramiyesini kaybettiğini ve kendisine özel sinema yayını vaat edildiğini iddia etti. Black Widow üzerindeki kamusal hukuk savaşı, her iki tarafın da birbirine karşı çıkmasıyla karışık bir hal aldı. Disney halihazırda mahkeme karşısına çıkmamak için birkaç hamle yapmış bulunmakta.

Bu durumda net olan bir şey varsa, o da Disney’in yıldızlarıyla daha iyi iletişime ihtiyacı olduğudur. CEO Chapek, Goldman Sachs’ın Konferansında stüdyonun gelecekte oyuncu sözleşmelerini değiştireceğini söyledi. Chapek’in söyledikleri özetle şu şekilde: “Disney’in oyuncularla ortak ve işbirliğine dayalı anlaşmalar yapma konusunda uzun bir geçmişi vardı ve bunu yapmaya devam edeceğiz. Elbette dünya değişiyor ve ileriye dönük oyuncu anlaşmaları yapmak dünyanın değiştiği gerçeğini yansıtan şeylerden birisi” dedi.

İçeriklerin platfroma girmesiyle birlikte açılan davalar sektörde önemli bir konu haline geldi. Warner Bros., geçen yılın sonlarında tüm 2021 filmlerinin HBO Max’te gün ve tarihleriyle birlikte vizyona gireceğini duyurduğu zaman kendini çok zor durumda buldu. Stüdyo, Will Smith ve Margot Robbie gibi yıldızlarla yeniden anlaşma yapmak zorunda kaldı. Johansson’ın Black Widow davasının temeli, aktrisin uzun çabalarına rağmen Disney’in böyle bir şey yapmamasından kaynaklı gibi gözüküyor.

Bu söyleyiş Disney’in gelecekte akış platfromuna öncelik vermeye devam edeceğini gösteriyor ki bu şaşırtıcı değil. Salgın, film yapım işindeki her şeyin aynı kalamayacağını ve anlaşmaların nasıl zarar görebileceğinide gösterdi. Umarız ki Disney gereken hamleyi yapar ve her iki tarafta hatasını telafi eder.