King Kong, 1933 tarihli filminde sinema tarihinin dönüm noktası olan bir başarıya imza attı ve o dönemler adından çokça söz ettirdi. Karakterimiz film yapımcısı Merian C. Cooper tarafından yaratıldı. Yaratıcı başlangıçta karakterin mülkiyetini talep etmeye çalışsa da, hakimler günün sonunda oldukça farklı bir karara varacaklardı.

Deadline’a göre Disney+’ta yeni bir King Kong serisi geliştiriliyor, fakat henüz daha ilk aşamalarında. Serinin yapımcılığını Aquaman yönetmeni James Wan üstlenecek ve Paper Girls’ün orijinal yazarı Stephanie Folsom tarafından yazılacak. Dizi, King Kong’u modern çağa taşıyan serileştirilmiş bir aksiyon/macera draması olacak. Kong’un mitolojisini ve kökenini, Kafatası Adası’nı ve yaşadığı yerin çeşitli doğaüstü unsurlarını keşfedecek ve serinin kaynak malzemesi geçmiş romanlardan alınacak. Peki ya gerçekte Disney böyle bir dizinin yapımını nasıl üstlenebiliyor? King Kong’un hakları kime ait?

Güçlü Bir Karakter, Karmaşık Bir Geçmiş | Bu Haklar Kime Ait?

Birçok kişi karakteri yarattığı için Merian C. Cooper’ın King Kong’un haklarına sahip olduğunu iddia ediyor ve öyle olduğunu düşünüyor. Ancak tarih 1960’ları gösterdiğinde ve dev canavarlar giderek popüler olduğunda King Kong ile Godzilla’nın ilk çapraz eşleşmesi gerçekleştirilecekti, Cooper o dönemler karakterin haklarına sahip olduğunu söyleyerek bazı olaylara karıştı. Yapımcı Cooper, RKO’nun lisanslama konusunda eksikleri olduğunu söyleyerek Universal’ı o dönemin animasyon-dağıtım şirketi Toho ile birlikte King Kong vs. Godzilla’daki işbirlikleri nedeniyle mahkemeye verdi. Ancak mahkeme kanıt olmadığı gerekçesiyle Cooper’a sadece orijinal filmin yayın haklarını verdi.

1976 yıllarına gelindiğinde mahkemeler yine kimin neye sahip olduğunu çözmek zorunda kaldı. RKO (Amerikan Film Şirketi), Universal ve Cooper’ın oğlu, 1933 filminin romanlaştırmasının telif hakkı yenilenmediği gerekçesiyle King Kong’un kamu malı olduğu kararıyla karşılandı. Yani evet, King Kong’un hikayesinin büyük bir kısmı gerçekten kamu malı haline gelmişti.

Bu King Kong projesinin Apple TV+’da yayınlanması planlanan Godzilla serisi gibi MonsterVerse’e bağlı olmayacağını belirtmekte fayda var. Kong karakteri ise 15 Mart 2024’te vizyona girecek olan Godzilla vs. Kong’un devam filminde tekrar beyaz perdede görünecek.