Aslan Kral nesiller boyu sevilen klasik ve kült bir Disney animasyon filmidir, ancak son kesimde korkunç olan gizli bir alternatif son barındırdığını biliyormuydunuz? Aslan Kral Disney’in 93’lü yıllarda yaptığı gelmiş geçmiş en başarılı animasyon filmlerinden biriydi ve iddialı bir canlı aksiyon uyarlaması ile kendini revize etmeyi de başardı. Hikayesi alışılmadık bir türden geliyor, yetişkinleri benzersiz bir şekilde olgunlaştırırken, yine çocuklar için ilgi çekici olmayı başarıyor.

Kaynak hikayesince Aslan Kral ölüm gibi bazı olgun temaları işliyor. Filmin büyük bir bölümünde Simba, babası Mufasa’nın yasını tutuyor. Travmasıyla yüzleşemediği için bilerek eve dönmekten kaçınıyor ve amcası Scar’ın manipülasyonu nedeniyle korkunç ölümünden kendini sorumlu tutuyor. Filmin 1990’larda vizyona girmesine rağmen Mufasa’nın ölümü hala bir Disney filmindeki en duygusal travmatize edici sahnelerden biriydi, ancak Aslan Kral’ın alternatif sonu ölüm konusunda çok daha ileri gidebilirdi.

Alternatif versiyonda Simba’nın Scar’ı yendiği sonun doruk noktası daha farklı ve daha korkunçtu. Geçen savaş Scar’ın ölümü dışında büyük ölçüde aynı kalsa da ölüm şekli bir hayli farklıydı. İlk senaryoya göre mücadelelerinde alevler etraflarını çevreler ve hızla yayılır. Yani nihai savaş için ateşli bir arka plan oluşturulur. Scar, Simba’yı Gurur Kayası’ndan atar ve Simba’nın uçurumdaki bir dalda asılı olduğunu bilmeden onun öldüğüne inanır. Daha sonra sadece muzaffer olduğuna inanmakla kalmaz, aynı zamanda artık Gurur Kayası’nın Kralı olduğu gerçeğine de sevinir. Ancak alevler hızla bulunduğu yere sıçrar ve alevler içinde son sahnede korkunç bir şekilde gülerken canlı canlı yanarak ölür.

Aslan Kral’ın son versiyonunda Scar’ın ölümü belirsizdi, karakterin Sırtlan uşağının çukuruna düştüğü görülüyor ve ardından kamera kaderini kesin olarak göstermeden uzaklaşıyor. Ancak alternatif sahne Scar’ın ölümünü tüm vahşiliğiyle gösteriyor. Çılgın gülüşünün senaryoya özel olarak eklenmesi, karakterinin ve genel olarak sahnenin rahatsız edici yönüne de katkıda bulunuyor.

İlk Aslan Kral filmi Scar’ın acımasız hırsını netleştirdi ve kral olmak için ne kadar ileri gideceği biliniyordu, ancak alternatif sondaki anları ne kadar delirdiğini gösteriyor. Ölürken gülmesi anlaşılamayacak kadar delirdiğini ve tek bir şeye odaklandığını gösteriyor. İstediğini elde ettikten sonra onun için hiçbir şeyin önemi yoktu, kısacası kendi ölümü bile.

Özellikle Disney filmlerinde kötülerin cezasını çekmesi gelenekseldir. Gothel kule penceresinden düşer, Eric Ursula’yı öldürür ve Jafar bir lambanın içinde sıkışıp kalır. Scar’ın hain, entrikacı yolları bir Disney kötü adamı için bile ileri düzeydeydi. Yine de alternatif sonundaki ölümü genel izleyici kitlesini dengede tutan Disney için zaten eklenmesi çok uzak bir adımdı.