Alfred Molina, Spider-Man: No Way Home’da Doctor Octopus olarak geri dönecek, ancak Spider-Man 2’de yapılanın aksine dokunaçları sadece CGI efektleri ile hayata geçirilecek. Doctor Octopus genellikle Örümcek Adam’ın en büyük düşmanlarından biri olarak kabul edilir. İmzası olan kıskaçları, çoğunlukla kukla taktiğiyle hayata geçirilen, ancak bazı sekanslarda CGI ile desteklenen bir görsel efekt harikasıydı. Tom Holland tarafından yapılan açıklamalara göre No Way Home’da durum böyle olmayacak.

Doctor Octopus’un dönüşü onaylandıktan sonra Tom Holland, kısa süre önce No Way Home’da Molina ile çalıştığı zamandan bahsetti. Tom, Spider-Man 2’den kayda değer bir performans sergileyen karakterin dokunaçlarının tamamen CGI olduğunu özellikle belirtti. Durumu özetlemek gerekirse orijinal pratik denemelerin 2004’te ne kadar iyi çalıştığını gördük. MCU’da CGI kullanımıyla ilgili yaygın şikayetler göz önüne alındığında bu gereksiz bir değişiklik. Doctor Octopus’un gelişi şüphesiz çok iyi bir gelişme ancak Marvel CGI yerine pratik efektler kullanabilirdi.

Doctor Octopus’un kıskaçları çoğunlukla kuklacılık yoluyla yapıldı, daha da açmak gerekirse dört operatörün her biri farklı bir kolu kontrol ediyor ve Molina’nın zihnine, vücuduna ikna edici bir şekilde duyarlı görünmelerini sağlamak için hareketlerini prova ediyordu. Film boyunca Otto’nun insan kollarıyla dokunaçların hareketlerini taklit ettiği, kontrol ve senkronizasyon hissi verdiği görülebilir. İster banka kasasını aç, ister gözlüklerini çıkar, kukla tekniği mükemmel bir şekilde çalıştı. Peki hiç mi CGI efektleri kullanılmadı? Tabii ki gerektiği zamanlarda kullanıldı. Bazı sahnelerde Otto’nun dokunaçlar tarafından taşındığını göstermek için bu efektleri kullandılar.

MCU filmlerinin ortak eleştirisi, özellikle aksiyon dolu sahnelerinde CGI’a aşırı güvenmesidir. Eleştirmenler bile bu konu hakkında oldukça fazla yorum ve eleştiri yapmış durumda. Marvel’ın sürekli bu tekniği kullanması muhtemelen ilgi duyduğu ve yapmayı başarabildiğini düşündüğü şeyler yüzünden. Onun haricinde emin olabilirsiniz ki CGI ‘kukla’ tekniğinden çok daha maliyetli bir iş.

Disney ve Sony’nin bu tercihinin temel sebebi belli değil ancak tahmin yürütmek gerekirse zorlu geçecek dövüş sahnelerinde kıskaçları etkili bir şekilde kullanmak olabilir. Bir diğer sebep ise CGI tekniğinin 2004 yılından bu yana çok gelişmiş olmasıdır. Stüdyolar her ne kadar farklı teknik kullansa da eski filmdeki hissiyatı yakalamaya çalışacakları kesin.