Uyarı: Bu yazı Doctor Strange: Multiverse of Madness hakkında SPOİLER içermektedir.

Marvel Studios’tan gelen Doctor Strange in the Multiverse of Madness, filmin yayınlanmasından önce fragmanlarda beliren birkaç sahneyi değiştirdi ve hatta tam olarak nedeni belli olmasa da filmden kaldırıldı. Marvel Sinematik Evreni (MCU) film fragmanları, görüntüleri gizleme ve düzenleme konusunda son birkaç yıldır ün kazanmış durumda. Değiştirilen fragman sahneleri genellikle filmin şaşırtıcı öğelerini bozulmaktan korurken, atılan sahneler dikkatli izleyiciler için bazen hayal kırıklığı yaratabilir.

Fragman görüntüleri Doctor Strange ve Wanda Maximoff’un filmde potansiyel olarak hem kahramanları hem de kötü adamları oynadıklarını gösterdi ve sonuç olarak ahlak ve motivasyon döngüsü fragmanlarda belirsiz tutuldu. Film, karakterlerinin doğruluğunun veya kötülüğünün belirsizliğini yayına girdikten sonra aydınlatırken fragmanlara kıyasla arada ciddi bir fark yaratıldı. İşte Doctor Strange in the Multiverse of Madness’ın son kurgusunda eksik olan fragman sahneleri ve ne anlama geldikleri.

Doctor Strange’in Tekrarlayan Rüyası

Marvel Studios’un resmi fragmanında Doctor Strange, “Her gece aynı rüyayı görüyorum ve sonra kabus başlıyor” diyor. Bu Doctor Strange 2’nin daha karanlık ve korkutucu tarafını aydınlatan ilgi çekici bir alıntı. Daha ilginç bir şekilde, “Dream” başlıklı ek bir tanıtım videosu derlemesinde alıntı biraz daha değişerek Doctor Strange’in bu konuşmasının bir bölümünde Wanda’nın sesi konuşmaya karışıyor. Sonuç olarak Doctor Strange in the Multiverse of Madness’ta Wanda’nın tekrar eden bir rüya gördüğü ve burada çocuklarının olduğu bir evren gördüğü ortaya çıkar.

Doctor Strange’in sesi muhtemelen fragmanlarda Wanda’nın Scarlet Witch olarak kötülüğünü bir şekilde gizlemek ve filmin kahramanının filmin en iyi repliklerinden birini seslendirmesini sağlamak için kullanıldı. Böylece üretilmesi öngörülen teorilerin önüne geçilmiş oldu.

Spider-Man: No Way Home Beklentisinin Yaratılması

Spider-Man: No Way Home MCU’nun 4. Aşamasının en çok beklenen filmiydi ve önceki karakterlere nostaljik geri dönüşler sağlamak için çoklu evreni kullanıyordu. Elbette bir kavram olarak çoklu evren sonsuz anlatı karmaşası yaratır. Ancak Doctor Strange in the Multiverse of Madness’ın birçok fragmanı, filmin konusunun cerraha dönüşen büyücünün Spider-Man: No Way Home’daki olayların serpintisini ele alacağını ima etti. Bazı kesitler Spider-Man: No Way Home’dan alıntılar kullandı ve çoklu evrenle ilgili “korkutucu derecede az” bilinen bilgi miktarından tutun, Doctor Strange’in büyüsünün “uzay-zamanın kararlılığını nasıl değiştirdiğini” gibi konuşmalara kadar bu fikir aynı şekilde devam etti.

Örümcek Adam’ın Doctor Strange in the Multiverse of Madness’taki alakası ne yazık ki hiç yoktu. Spider-Man: No Way Home’dan alıntılar ve Doctor Strange in the Multiverse of Madness fragmanlarındaki anlatı sürekliliğinin göstergeleri Doctor Strange’in iç çatışmasını spoiler vermeden başarıyla ilerletti, yani asıl amaç film vizyona girene kadar heyecanı yükseltmek olacaktı.

Wanda’nın Replikleri

Fragmandan filme geçmeyen bir diğer replik ise “Bu eğlenceli olacak” , “İşler kontrolden çıktı” gibi repliklerdi. Sonuç olarak Wanda’dan gelen bu satır potansiyel kahramanlığı gösteriyordu. Karakterimizin niyeti saf kötülükten daha çok kişisel, ancak yine de filmin ana kötüsü olarak rolüne bürünüyor. Wanda’nın düşmanlığı duygusal olarak yüklüydü ve sonunda ona kurtarıcı bir sonuç verildi, ancak “eğlence” asla onun hikayesinin bir parçası olmadı.

Doctor Strange’in İstila Edilmiş Evrene Tek Başına Gitmesi

Bu sahne filmde eksik olmasa da fragmanda oldukça farklı görünüyordu. Filmde Doktor Strange’e Christine’e eşlik ediyor, ancak fragmanda yalnız görünüyordu. Muhtemelen bu sahne, 838 No’lu evrenin Christine karakterinin başlangıçta Doctor Strange ve America Chavez’e karşı sergilediği şüpheciliğin gerçekliğini korumak için fragmanda düzenlendi.