Doctor Strange 2’nin birkaç Körfez ülkesinde yasaklanmasının ardından film artık Çin’de de yayınlanmayabilir. Loki’nin yaratıcısı Michael Waldron’un senaryosu ile yönetmen Sam Raimi’nin elinden geçen Multiverse of Madness, Marvel Sinematik Evreninin sürekli gelişen çoklu temasını hiç olmadığı kadar derinlemesine inceleyeceği düşünülüyor. Geçen yıl rekor kıran Spider-Man: No Way Home’un ardından 2016’daki Doctor Strange’in devamı, 2022’nin en çok beklenen filmlerinden biri.

Film ayrıca America Chavez’i bir LGBTQ+ karakteri olarak kabul ediyor ve bunun sonucunda Mısır, Suudi Arabistan’da Chavez’in bu yönelimine atıfta bulunan 12 saniyelik bir görüntü için Multiverse of Madness yasaklandı. Şimdi ise filmin bu hafta sinemalarda gösterime girmesiyle beraber yine bir Marvel filmi Çin’de gösterime girmeyecek gibi görünüyor.

Deadline’a göre Multiverse of Madness, inceleme için Çin makamlarına sunuldu ve henüz yayınlanması için onay verilmedi. Çin Komünist Partisine karşı çıkan çok dilli uluslararası bir gazete ve medya şirketi olan The Epoch Times için bir gazete büfesinin Çince karakterlerini taşıdığı bir açılış sahnesi nedeniyle Çin’in artık filmi gösterime sokması beklenmiyor. Bununla birlikte filmin ilk 20 dakikası yakın zamanda CinemaCon’da gösterildi ve “tartışmalı” gazete büfesi söylentilere göre zar zor fark ediliyordu.

Marvel Studios’un ana şirketi Disney, filmlerini her zaman dünyanın her yerindeki sinemalarda göterime sokmaya çalışsa da, bazı filmler sansür sorunları ve/veya uluslararası yasalar nedeniyle belirli bölgelerde gösterime girememektedir. Çin örneğinde ülke geçen yıldan beri daha az sayıda Hollywood stüdyo filmi yayınladı. Hatta Çin, 2021’de herhangi bir Marvel filmi yayınlamadı. Black Widow, Shang-Chi, Eternals, Venom: Let There Be Carnage ve Spider-Man: No Way Home çeşitli nedenlerle filmi denetleyen propaganda departmanı tarafından engellendi.

Multiverse of Madness muhtemelen Çin olmadan da gayet iyi bir performans sergileyecek. Çin pazarı inkar edilemez derecede büyük ve gişe rakamlarına fayda sağlıyor, ancak No Way Home gibi filmler MCU’nun orada açılmadan büyük gişe sayıları toplayabileceğini kanıtladı. Bunun da ötesinde Multiverse of Madness şimdiden 42 milyon doların üzerinde bilet satışı yaptı. Kısacası takdire şayan bir şekilde bu seride Doctor Strange in the Multiverse of Madness yeni yaz film sezonunu başlatmaya hazırlanıyor.