Zaten ilginç bir şekilde bitmesine rağmen Doctor Strange in the Multiverse of Madness’ın rafa kaldırılan orijinal sonunun işleri daha karanlık bir yöne götürdüğü geçtiğimiz günlerde ortaya çıktı.

Loki’nin yaratıcısı Michael Waldron tarafından kaleme alınan ve Tobey Maguire’ın Spider-Man filmleri yönetmeni Sam Raimi tarafından yönetilen Doctor Strange in the Multiverse of Madness, WandaVision, Loki 1. sezon ve Spider-Man: No Way Home gibi bir dizi hikayeyi birbirine bağladı.

Eleştirmenler genel olarak filme olumlu baktılar, övgüler Raimi’nin sahne yönetmenliğine ve Elizabeth Olsen’in yozlaşmış Scarlet Witch rolüne yönelikti. Ancak yorumların birçoğu aşırı doldurulmuş hikaye ve aceleye gelen ilerleme konusunda bölünmüştü. Doctor Strange in the Multiverse of Madness dünya çapında 947 milyon doların üzerinde hasılat elde ederek kendi çapında gişe rekortmeni oldu ve geçtiğimiz günlerde henüz yeni tahttan indirildi. Top Gun: Maverick onun yerini alan en güncel filmlerden biri oldu.

Filmin Disney+’ta yayınlanmasının bir parçası olarak seyircilere Sam Raimi, Michael Waldron ve Richie Palmer’ın Doctor Strange in the Multiverse of Madness hakkında konuşması istendi. Filmin yazarı Waldron, alternatif sonda Earth-616’ya dönen Strange’in aslında Sinister Strange olduğunu ve kahramanın birincil versiyonunun hala istilanın yok ettiği evrende sıkışıp kaldığını gösterdiği ancak sonradan nedeni belli olmayan bir şekilde senaryodan kaldırılığını açıkladı.

Orijinal sonun hangi nedenle rafa kaldırıldığı belirsiz olsa da, bu sonun itibari büyücünün ilerlemesi için ilginç bir engel olacağı açık bir gerçek. Yalnızca orijinal evrenine geri dönmenin bir yolunu bulmak zorunda kalmayacak, aynı zamanda Sinister Strange’in ona verebileceği zararı da söylemek mümkün olmayacaktı. Bu son gerçekleşmemiş olsa da izleyiciler, Disney+’ta yayınlanan Doctor Strange in the Multiverse of Madness’ın orijinal sonunu keyifle izleyebilirler.

Not: Ülkemizde gerçekleştirilen kurallar gereği film resmi olarak Türkiye sunucularında yayınlanmadı, ancak belli başlı yöntemler dahilinde yine kolayca izleyebilirsiniz.