MCU’nun 4. Aşamasında yaratılan ve bugüne kadarki en büyük film olan Doctor Strange in the Multiverse of Madness, evrenin doğasını yeniden tanımlamayı vaat ediyor. Bu filmde kahramanımız Stephen Strange, korkunç yeni düşmanlar ve güçlü müttefiklerle beraber boyutlar arasında bir yolculuğa çıkmak üzere.

Doctor Strange in the Multiverse of Madness, hem Benedict Cumberbatch’in Stephen Strange’ini hem de Elizabeth Olsen’in Scarlet Witch’ini içeriyor, yani izleyiciler her ikisinin de hayatlarının önemli anlarına aşina olmak isteyebilir. Bu arada Marvel, zaman çizelgesinde yer alan çeşitli varyantları kasıtlı olarak filme ekledi, yani Marvel’s What If…? dizisine de göz atmamız gerekebilir. İşte filme gitmeden önce izlemeniz gereken Marvel dizi ve filmleri.

Avengers: Age of Ultron

Kronolojik sırayla izlersek Avengers: Age of Ultron bu listedeki ilk film. Bunun nedeni Scarlet Witch’in köken hikayesi olarak ekranlara taşınması, güçlerini nasıl kazandığını ve karakteri tanımlayan trajedi temasını oluşturmasıdır. Avengers: Age of Ultron önemli çünkü Ultron’u ve yarattığı android ordusunu muhtemelen boyutlararası Illuminati için çalışan Doctor Strange in the Multiverse of Madness’ta tekrar göreceğiz.

Doctor Strange

MCU ilk zamanlarda büyüsü gereği doğaüstü olanı kucaklamaktan çekiniyordu, çünkü Marvel bu kavramların bilim temelli paylaşılan bir sinematik evren için rahatsız edici bir uyum olacağından korkuyordu. Tüm bunlar 2016’da MCU’nun sihir versiyonunu özetleyen ve onu çoklu evrene bağlayan Doctor Strange’in piyasaya sürülmesiyle değişti. Doctor Strange, hem Stephen Strange için bir başlangıç ​​hikayesi hem de doğaüstü olaylar hakkında bir başlangıç olarak hizmet ediyor, bu yüzden devam filmi öncesinde izlenmesi çok önemli.

Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War, Doctor Strange’in MCU hikayesi için önemli bir andır ve Thanos’un evrendeki yaşamın yarısını yok etmesini durdurmak için Mistik Sanatların Ustasını diğer kahramanlarla birlikte umutsuz bir girişimde çalışmaya zorlar. Strange’in büyücülük bilgisi ilk çıkışından bu yana gözle görülür şekilde genişledi ve karakter Thanos’a karşı birebir savaşta mükemmel hamleler yaptı. Zaten en sonunda kahramanların kazandığı tek zaman çizelgesini görmek için Zaman Taşı’nı kullanan kişide Strange’den başkası değildi.

Avengers: Endgame

Doctor Strange’in planları kahramanların Thanos’u başarılı bir şekilde yendiği Avengers: Endgame’de doruğa ulaşır ancak korkunç bir maliyetle sonuçlanır. MCU’nun 3. Aşamasının zirvesi olan Avengers: Endgame, Doctor Strange’in statüsünü görmek için oldukça önemli bir filmdi. Filmin bir kısmında Thanos Zaman Taşı’nı yok ediyordu. Bilmeyenler için Zaman Taşı, Doctor Strange’in en büyük silahıydı. Yüzyıllar boyunca Yüce Büyücüler onu gerçekliğe yönelik potansiyel tehditleri belirlemek ve en iyi hareket tarzını bulmak için kullanmıştı. Mistik Sanatların Ustaları muhtemelen artık yepyeni bir çalışma biçimine uyum sağlayacaklar.

WandaVision (Özellikle 8. Ve 9. Bölüm)

Elizabeth Olsen ve Paul Bettany’nin başrollerini paylaştığı WandaVision, Scarlet Witch’in hikayesini iyice anlamak için kesinlikle izlenmeli. İzlemek için vaktim yok diyenler için son iki bölüm diğerlerinin aralarında en önemlileridir, çünkü Wanda Maximoff’un başlangıç ​​hikayesini esasen tekrar ele alıyorlar ve onun Scarlet Witch’e dönüştüğü anlara tekrardan göz atıyoruz.

What If…? (Özellikle 1, 4, 8, ve 9. Bölüm)

Bazı izleyiciler Loki’nin bu listede olmadığını görünce şaşırabilir çünkü o da belirli bir çoklu evren temasını işliyor, ancak hikayesi çeşitli zaman çizelgelerinin dışında yer alırken Doctor Strange’in hikayesi sinematik evren için daha uygun olabilir. O halde izleyiciler Loki yerine Marvel’ın animasyon dizisi What If…?’i izleyerek MCU’nun çoklu evreni hakkında daha iyi fikir edinebilir. Hatta Marvel’s What If…? filminden iki karakterin Doctor Strange in the Multiverse of Madness’da görüneceği onaylandı, yani bu dört bölüm özellikle çok önemli.

Spider-Man: No Way Home

Son olarak izleyiciler Spider-Man: No Way Home’u izleyerek bu serüveni tamamlayabilirler. Tom Holland’ın ilk Örümcek Adam üçlemesinin doruk noktası olan bu film, Peter Parker’ın yardım için Doctor Strange’e gittiğini gösteriyor ve bu, filmde Doctor Strange’in büyüsünün çoklu evrenin dokusuna zarar vermesine yol açıyor. Ne yazık ki Doctor Strange bu deneyimden yine dikkatli olmayı öğrenmedi çünkü filmin sonunda kendi anılarını da etkileyen bir hafıza büyüsü yaptı. Kısacası yine Doctor Strange in the Multiverse of Madness’ta da aynı tür hataları yapabileceği anlamına geliyor.