Uyarı: Bu makale Doctor Strange in the Multiverse of Madness için büyük spoiler içermektedir.

Marvel Sinematik Evreni genişlemeye devam ediyor ve Doctor Strange 2, artık bir avuç Disney+ serisiyle beraber ortak evrene 28. girişi yapan filmlerden sadece birisi. 2016’dan beri MCU’da olmasına rağmen Doctor Strange in the Multiverse of Madness büyücünün yalnızca ikinci solo filmi. Devam filmi, konsepti ilk olarak Loki’de tanıtılan çoklu evrene daha kapsamlı bir şekilde adım atıyor ve America Chavez’i her boyutta portal açma yeteneğine sahip çok evrenli bir varlık olarak tanıtıyor.

Doctor Strange in the Multiverse of Madness’ın sonu, bir hikayeyi kapatırken bir başkasını kuracak şekilde tasarlandı. America, Wong ile Kamar-Taj’da kalmaya karar verdi ve geriye kalan çoğu şey normale döndü. Ancak MCU evreninde bu asla uzun süre böyle kalmaz. Wanda gitti ve çoklu evren şimdilik yok olma tehdidi altında değilken, Doctor Strange 2’nin kredi sahnesinde Strange’in kim olduğunu tam olarak bilen gizemli bir kadınla başka bir maceraya atıldığını görüyoruz. Bu sahnelerde Doctor Strange’in ne zaman geri dönebileceği, neden Üçüncü Göz’ü aldığı ve Illuminati’nin MCU geleceğinin nasıl etkileyeceği de dahil olmak üzere açıklanan son yer alıyor.

Doctor Strange Neden Üçüncü Bir Göze Sahip Oldu?

Doctor Strange, Wanda’yı durdurmak ve güçleri alınmadan önce America’yı kurtarmak için çaresizdi. Doctor Strange in the Multiverse of Madness’ın sonunda Strange Karanlık Büyüyü kendisinin başka bir versiyonunun ölü bedenine sahip olmak için, yani çoklu evrene ulaşmak için kullandı. Genel anlamıyla bilinen Darkhold güçlü bir sihirdir ve kullanan kişinin aklını karıştırabilir, çarpıtabilir veya bir şekilde etkileyebilir. Bunu filmde sadece Wanda ve Doctor Strange kullandı. Ancak Doctor Strange’in yozlaşması Wanda’nınki ile aynı değildi. Burada gördüğümüz üçüncü göz aslında Agamotto’nun Gözü. Çizgi romanlarda Agamotto’nun Gözü, saf niyetlere ve iyi kalbe sahip birine verilir. Doctor Strange’in Darkhold’u yalnızca Wanda’nın America’ya karşı güçlerini çalmasını engellemek için kullandığını düşünürsek niyeti iyiydi, bu da neden Üçüncü Göz’ü hak ettiğini açıklıyor. Muhtemelen gelecekte bolca kullanacağı bir şey olacak.

Wanda Öldü mü?

Scarlet Witch, Darkhold tapınağını yok etmeye karar verdiğinde hiçbir şey kalmaması için tüm altyapıyı yok etti. Kaya levhaların beraberinde tüm tapınak onun üzerine düştü ve görünüşe göre onu öldürdü. Kredi sonrası sahneler Scarlet Witch’in hala hayatta olduğunu göstermedi, ancak muhtemelen hala yaşıyor. Doğru şeyi yapacağına karar verdikten kısa bir süre sonra hikayesini bitirmesi oldukça garip olurdu ve Scarlet Witch, hikayesinin böyle bitmesi için çok güçlü bir karakter. Wanda’nın düşen kayalardan kendini korumak için bir büyü yapması ve tapınağın tamamen yıkıldığından emin olduktan sonra ortaya çıkması mümkün. Eğer ölmediyse WandaVision’dan sonra yaptığı gibi bir süre saklanabilir.

After Credit Sahnesinde Gelen Karakter: Clea

Doctor Strange in the Multiverse of Madness’ın en büyük sürprizlerinden biri belki de birçoğumuzun tanımadığı bir karakterden geldi. Doktor Strange’in neden olduğu bir istilayı düzeltmesine yardım etmesi için onu arayan gizemli bir kadın olan Clea bir portaldan çıkar ve Strange iki kere düşünmeden onunla gider. Clea’nın MCU’ya eklenmesi paylaşılan evrenin geleceği ve Doctor Strange’in hikayesi için çok önemli olabilir. Clea, çizgi romanlarda Doctor Strange ile eğitilmiş bir büyücüdür. Karanlık Boyutun Yüce Büyücüsüdür ve en sonunda Doctor Strange ile evlenen bir karakterdir. İllüzyon yaratma, ışınlanma ve insanların zihinlerini kontrol etme yeteneği ile inanılmaz derecede güçlüdür. Clea’nın MCU’ya gelişi çoklu evreni ve onun Doctor Strange ile olan ilişkisini keşfetmek için daha fazla zaman harcanacağını önceden gösteriyor.

Her ne kadar dağınık bir film olarak nitelendirilse de Doctor Strange in the Multiverse of Madness MCU’nun geleceğini büyük ölçüde şekillendiren bir film. En azından durum ne olursa olsun MCU’nun geri kalanını etkilemeye yetecek kadar zemin hazırlıyor.