Doctor Strange in the Multiverse of Madness’ın fragmanları ve teaserları birtakım yeni bilgileri ortaya çıkarırken en ilgi çekici detay, Strange’in sahip olduğu üçüncü bir göz. Peki ya bu göz ne anlama geliyor? Herhangi bir güç sağlıyor mu?

“Sinister Strange”in Üçüncü Gözü Tam Olarak Nedir?

Üçüncü bir gözle gösterilen bu yeni görünüm sinematik evren için farklı gelebilir, ancak Agamotto’nun Gözünden başka bir şey olmadığını öğrendiğinizde ona çabucak aşina olabilirsiniz. Çizgi romanlarda Agamotto’nun Gözü doğaüstü, tanrı benzeri varlıkların üçlüsü olan Vishanti’nin bir üyesi olan Agamotto tarafından yaratılan büyülü bir tılsımdır.

Göz, Strange’in tüm kılık değiştirmeleri ve yanılsamaları görmesine, geçmiş olayları tekrar etmesine olanak tanıyan ve bunları yaparken güçlü bir ışık saçan bilgelik silahıdır. Göz tarafından yayılan ışık aynı zamanda iblisler, ölümsüz varlıklar, karanlık boyut dışı varlıklar gibi çeşitli kötü mistik varlıkları da zayıflatır. Strange bunu başkalarının zihinlerini kontrol etmede, güçlü bir mistik kalkan tasarlamada ve diğer boyutlara açılan kapılar yaratmak için de kullanabilir. Gözü kullanırken tıpkı Doctor Strange in the Multiverse of Madness fragmanında olduğu gibi, kullanıcının alnında genellikle üçüncü bir göz belirir.

Göz ayrıca çizgi romanlarda sadece düzen veya “beyaz” büyü için kullanılır ve kötü bir kullanıcının komutlarına cevap vermez, yani sadece saf kalpli ve temiz ruhlu büyücüler tarafından kullanılabilir. Elbette Baron Mordo’nun Strange kılığına girdiği ve hatta Loki’nin bir noktada tılsımı takıp kullanması gibi istisnalar olmuştur.

Bu Gözün Karaktere Verdiği Bir Takım Güçlerde Var

Agamotto’nun Gözü, “gerçeği” göstermenin, son olayları tekrar yaşatmanın ve kullanıcı astral formdayken kullanılabilecek birkaç eşyadan biri olmanın yanı sıra, sahibine başka yetkiler de verir. Çizgi romanlarda Göz, Strange’in kılık değiştirmesine de olanak tanır. Ayrıca diğer boyutlara portallar oluşturma ve her türden ve güç seviyesinden düzinelerce varlığı evrenin başka bir noktasına taşıma yeteneği verir. Göz aynı zamanda Karanlık Boyutun aralamak, saf mistik gücü yansıtmak ve zamanın akışını tersine çevirmek için de kullanılmıştır.

Gerçek Doctor Strange Bu Gözü Kullanacak mı?

Doctor Strange, merkezci ve bencil bir beyin cerrahı olarak geçirdiği günlerden çok uzun bir yol kat etmiş olsa da, mistik sanatlar hakkında hala öğreneceği çok şey var.

Doctor Strange’de filminde Kadim Kişi Strange’e onu farklı boyutlarda bir yolculuğa göndermeden hemen önce “gözünü açmasını” söylemişti. Bu metafor olarak yorumlansa da Kadim Olan üçüncü gözünü açmayı kastetmiş bile olabilir. Doctor Strange artık Zaman Taşı’nı taşımıyor ancak buna rağmen Agamotto’nun Gözü’nü takmaya devam etmesinin bir nedeni var ve bu yeni filmde gözün tam potansiyelini muhtemelen görebileceğiz.

Sinister Strange’in üçüncü gözüne gelirsek, bu çizgi romanda olduğu gibi Strange’in Gözü’nün bir yansıması olabilir, çünkü göz kendini kolayca başkalarının alnına yerleştirebiliyor. Son olarak film 6 Mayıs’ta vizyona girdiğinde daha detaylı bilgiye sahip olabileceğiz.