Marvel’ın What If…? dizisi, Doctor Strange’in The Ancient One’dan (Kadim Kişi) daha güçlü olduğunu ortaya koyuyor, peki ya neden? Strange nasıl bu hale geldi? 2016’daki Doctor Strange ilk çıkışından bu yana Yüce Büyücü olmayı başardı. Strange, ölen Kadim Olan’ın yerini aldı ve Dünya’yı onun gerçekliğiyle birlikte varoluşsal tehditten korudu, Doktor Strange Wong ve Kadim Olan ile karşılaştırıldığında, deneyimden yoksun biri, ancak yine de Kadim Olan tarafından dünyanın en güçlü büyücüsü olarak tanımlanır ve kanıtlar onun haklı olduğunu gösterir.

Hatırlarsanız bir zamanlar olağanüstü yetenekli ancak kibirli bir beyin cerrahı olan Doctor Strange, ellerine kalıcı olarak zarar veren bir araba kazasının ardından mistik sanatlara döndü ve böylece tıp kariyerine son verdi.

Bruce Banner Avengers: Endgame’de Sonsuzluk Taşlarını almak için zamanda geriye gittiğinde Kadim Olan ile karşılaştı ve onu Zaman Taşı’nı kendisine vermesi için ikna etmeye çalıştı. Konuşmalar sırasında Kadim Kişi, Gizemli Sanatların Üstatlarına atıfta bulunarak Strange’in “bizim en iyimiz olması gerektiği” inancını dile getirdi. What If’ın dördüncü bölümünde Kadim Kişi, Doctor Strange’in kötü bir versiyonuna yeni bir zaman çizelgesi ve onun kahramanca bir ikizini oluşturarak karşı çıkıyor. Kadim Kişi, bu yeni Doctor Strange ile anlaşarak kötü halini yenmeye ikna eder ve ona bunu yapabilecek kadar güçlü tek kişinin kendisi olduğunu söyler. Strange, akıl hocasının deneyiminden yoksun olsa da, yaratıcılığı ve potansiyel gücü herkesinkinden daha fazladır.

Doctor Strange’in solo filminde inanılmaz derecede hızlı öğrenen biri olduğu gösteriliyor. Strange, Kamar-Taj’da sadece dokuz ay eğitim gördü, hızla yükseldi ve yeteneklerini öğrenmek için yıllarını (veya yüzyıllarını) harcayan büyücü arkadaşlarının ve Kadim Kişi’nin saygısını kazandı.

Doctor Strange, varoluşsal tehditlere karşı verdiği savaşlarda da aynı türden yaratıcı dehasını uygulamıştır. Karanlık boyutun neredeyse her şeye gücü yeten hükümdarı Dormammu’yu alt edemeyeceğini bilir ve bunun yerine varlığı bir zaman döngüsüne hapsetmeyi seçer. Strange sayısız kez ölmüş olabilir, ama Dormammu’yu sinirlendirerek boyun eğdirir. Kadim Kişi, MCU’daki en güçlü varlıklardan biridir ve Doctor Strange henüz onun yeteneklerine varmış olmasa da, zamanla akıl hocasından bile daha deneyimli hale gelebilir.

SONRAKİ:

SHANG-CHİ’NİN GÜÇLERİ NEDİR? | KUNG-FU USTASI NE KADAR GÜÇLÜ?